Svijet

Sidnejska operska kuća osvijetljena autohtonom umjetnošću za Dan Australije

Prvi put  od kada se proslavlja nacionalni praznik, epohalna građevina je 26. januara ukrašena autohtonim umjetničkim djelima.

Natali Olivieri
Natali OlivieriAutorka
9news.com.auIzvor


Dan je priznat kao državni praznik od 1994. godine, iako zapisi pokazuju da se taj dan u nekom obliku prepoznaje i označava od 1808.  U zemlji se, 26. januar obilježava kao Dan Australije u znak sjećanja na dolazak "Prve flote" brodova u Sidnej iz Britanije 1788. Međutim, neki ga kritičari nazivaju "Dan invazije" ili "Dan preživljavanja" jer označava početak oduzimanja starosjedilačkog stanovništva kontinenta.

Bijela jedra sidnejske Opere osvijetljena su živopisnim umjetničkim djelima prije zore na Dan Australije.

To je prvi put da je epohalna građevina 26. januara ukrašena autohtonim umjetničkim djelima. 

Umjetnica Nju Saut Velsa (NSW) Fransis Bel Parker (Frances Belle-Parker), ponosna žena plemena Jejgl (Yaegl) iz Maklina na rijeci Klarence, kreirala je dizajn za projekciju kako bi predstavila najstariju živu kulturu na svijetu.

Projekcija sadrži boje prisutne u australijskom krajoliku i obali. Oznake u krugu prikazuju 250 grupa aboridžinskih jezika u Australiji, a linearne oznake predstavljaju 200 nacionalnosti koje Australiju nazivaju domom.

"Naš osjećaj pripadnosti zemlji nešto je što je suštinski ugrađeno u naše biće, a kao ljudi Prvih nacija odgovorni smo za dijeljenje istine naše povijesti", rekla je gospođa Bel Parker.

Ubrzo nakon prvog svjetla, zastava Aboridžina podignuta je uz australijsku zastavu na Sidnejskom lučkom mostu (Sydney Harbour Bridge).

Prevod Portala Analitika

Portal Analitika