Abiznis

Signal za gradnju kabla Tivat-Peskara

Izvor

Za projekat podvodnog kabla na relaciji Italija-Crna Gora u crnogorskoj Vladi tvrde da je “posao decenije”. Prema najavama i projektu, Crna Gora će postati značajno evropsko energetsko čvorište i sjedište, prošle godine najavljene, aukcione kuće za prodaju električne energije.

Starategijski gledano, realizacijom projekta Italija bi - “stara članica” EU i država iz moćne skupine G8 najrazvijenih država svijeta -  mogla postati ekonomski partner broj jedan Crnoj Gori.

oktivatProjekat izgradnje kabla: Projekat izgradnje podvodnog interkonektivnog kabla jednosmjerne struje, kapaciteta 1.000 megavata bi trebalo da bude završen do 2013. godine. Kabl će, prema prelimarnom dogovoru, biti postavljen na relaciji Tivat-Peskara, a gradiće ga italijanska kompanija “Terna” u saradnji sa našim “Prenosom”.

“Prenos” je prošle godine izdvojen iz sastava EPCG, i posluje kao samostalno akcionarsko društvo u većinskom državnom vlasništvu. Prema načelnom dogovoru, italijanska strana će u potpunosti finansirati gradnju kabla, a za uzvrat “Terna”, će do kraja ove godine da dokapitalizuje “Prenos” sa 30 miliona eura i tako stekne 22 odsto akcija crnogorske firme.

Obaveze crnogorske strane: Vlada se, kako saznaje Portal Analitika, obavezala da će graditi trafostanicu kod Tivta i 410 KV dalekovod od Tivta do Pljevalja, što predstavlja investiciju od 70 miliona eura. Ta innvesticija bi trebalo da bude završena u narednih pet godina.

Zajedno sa “Ternom”, “Prenos” će finansirati i gradnju dalekovoda i prema Srbiji i Bosni i Hercegovini, kako bi se oko Crne Gore formirao energetski prsten koji bi u potpunosti stabilizovao našu mrežu. Još nije poznata vrijednost tog projekta.

Što čini prenosnu mrežu Crne Gore: Prenosnu mrežu crnogorskog elektroenergetskog sistema čini oko 250km dalekovoda naponskog nivoa 400kV, potom  oko 370 km dalekovoda na naponskom nivou 220kV i  600km 110kV dalekovoda. Tu mrežu sa okolnim sistemima povezuje devet inetrkonektivnih dalekovoda.

“Prenos” posjeduje i veliki 400 KV dalekovod prema Kosovu, a u toku je gradnja prenosnog dalekovoda prema Albaniji. Ukupna imovina “Prenosa” procijenjena na 120 miliona eura.

okternaInače, “Terna” je italijanska kompanija sa većinskim državnim vlasništvom. Prema podacima iz prošle godine, tržišna vrijednost “Terne” je preko četiri i po milijarde eura. Italijanska firma ima imovinu vrijednu od oko osam milijardi, a godišnji prihod je premašuje 1,3 milijardi eura.

Prihodi od kabla: Shodno načelnom dogovoru, crnogorskoj strani bi trebalo pripasti 20 odsto kapaciteta podvodnog kabla i prihoda. Godišnji prihodi Crne Gore samo od kabla će iznositi oko 40 miliona eura godišnje, pod uslovom da se kapacitet kabla koristi do 80 odsto.

Koristi od tog posla biće višestruke, naročito poslije izgradnje sistema četiri hidroelektrane na Morači, termoelektrane na Maoču i planiranih vjetro i mini hidroelektrana. Te investicije se mjere milijardama eura, a nakon njihovog završetka Crna Gora će se pojaviti kao značajan izvoznik električne energije.

Italija je zemlja koja zbog nedostataka sopstvenih energetskih kapaciteta, ima izražen deficit električne energije. To praktično znači da bi svu struju proizvedenu u novim izvorima energije Crna Gora mogla da izveze –u Italiju, i da pri tom ostvari milonske zarade.

 P.Zečević

Portal Analitika