Kada govorimo o online kupovini i plaćanju svjedoci smo velikog ubrzanja na globalnom nivou ali tu ne zaostajemo ni mi kao tržište u pogledu rastućih trendova. Tehnološko ubrzanje, promjene u privrednom okruženju, ali prije svega evolucija ponašanja i očekivanja potrošača – doprinose da internet trgovina sve više dobija primat – posebno kada je kupovina kod domaćih e-trgovca u pitanju.
S druge strane digitalna transformacija je realnost za preduzetnike i trgovce svih veličina koji žele da rastu i razvijaju se u skladu sa tržišnim trendovima i potrebama korisnika. Tehnologija će nastaviti da iznova osmišljava način na koji ljudi razmišljaju o novcu i transakcijama, ali javni sektor i trgovci moraju ulagati u digitalizaciju poslovnih modela s ciljem podizanja nivoa online korisničkog iskustva do one razmjere koja će biti jednako besprijekorna ili čak bolja nego na fizičkim lokacijama.
Doseg internet trgovine je znatno veći od dosega koji klasična trgovina ima, jer uz pristup internetu, trgovac nije više vezan samo za lokalno tržište, naime njegovo tržište uz web shop sada postaje region, pa i čitav svijet, dok je potrošačima na raspolaganju još jedan fleksibilan i siguran kanal kupovine gdje mogu da odaberu, poruče i plate online – ne trošeći više dragocijeno vrijeme na odlaske na različita mjesta kako bi se upoznali sa proizvodom i sagledali sve ponude. S druge strane, imamo male trgovce koji možda nemaju resurse i dobru lokaciju da bi se pojavili u fizičkoj radnji, te im je web shop jedina varijanta, pa tako i oni imaju mogućnost da postanu dio globalnog tržišta. Njihovi operativni troškovi su stoga u startu manji, što im ostavlja mogućnost da unaprijede poslovanje u nekom drugom segmentu, poboljšaju uslugu ili prošire asortiman.
Sa strane potrošača, mogućnost pretrage i kupovine iz udobnosti svog doma u bilo koje vrijeme jedno je od najpraktičnijih rješenja kada je kupovina u pitanju. Osim evidentne uštede vremena i pomenute širine izbora, potrošač ima priliku i da na brz način uporedi cijene istog proizvoda na više mjesta u svega par klikova, kao i da pročita komentare i utiske prethodnih kupaca, te na taj način dobije širu sliku i najpovoljniju opciju istovremeno.
Dodatno online kupovina štiti potrošače i pruža im sigurnost zahvaljujući elektronskom tragu koji ostaje nakon svake kupovine, te ukoliko kupuju na provjerenim web shopovima sa oznakama sigurne enkripcije podataka (simboli https i ikonica katanaca) korisnici uživaju sva prava i garancije da će im refundacija sredstava ili zamjena robe biti izvršena iz bilo kog razloga – neodgovarajući proizvod, neodgovarajuća veličina, ili jednostavno jer se kupac predomislio.
Osim edukacije korisnika u smjeru sigurnog praktikovanja online kupovine, važno je i dati podsticaj lokalnim trgovcima i omogućiti im da se izbore za svoj dio prihoda koji ovaj vid trgovine uvećava iz godine u godinu. A da bi nagradila i podstakla svoje korisnike da iskoriste prednosti koje ovaj način plaćanja pruža, kompanija Mastercard pokrenula je kampanju u okviru koje će svi Mastercard korisnici biti nagrađeni povratom novca od 5 eura na 1 euro potrošenih kod domaćih internet trgovaca u periodu od 1. do 31. maja 2022. godine. Da bi ostvarili prava na povrat, korisnici treba da izvrše minimalno tri online plaćanja svojom Mastercard karticom zbirne vrijednosti od najmanje 1 euro, a sredstva automatski dobijaju nazad na račun povezan sa svojom Mastercard karticom.
Većina potrošača danas je već stekla naviku da neke uobičajene kupovine brzo i jednostavno obavi sa svog računara ili mobilnog telefona u pokretu. Savremene tehnologije pribiližile su nas budućnosti plaćanja i digitalnog poslovanja brže nego što se očekivalo i zato je neophodno da trgovci usvoje nove modele i mogućnosti koje oni pružaju, te da svom kupcu ponude izbor koji već očekuju. Mastercard tome doprinosi kroz jačanje povjerenja korisnika kroz zaštitu podataka i sigurnost kao ključnu garanciju plaćanja - ali i podsticanje inovacija i podržavanje kontinuirane edukacije tržišt