Politika

O Cetinju u nedjelju i nakon nje

Simbioza manipulacije i represije

Marijana Laković – Drašković za Portal Analitika komentarisala je nedjeljne događaje na Cetinju, ali i sve što su minulih dana o tome saopštavali rukovodstvo Vlade i njeni organi

Simbioza manipulacije i represije Foto: Pobjeda
M.P.
M.P.Autor
Portal AnalitikaIzvor

Proces traganja za istinom o svemu što se dogodilo tokom vikenda na Cetinju, po svemu sudeći, biće dugotrajan i kompleksan.

Da će tako biti uvjeravaju i reakcije vlasti, koja se proteklih dana, između ostalog, bavila plasiranjem neprovjerenih informacija, dok su njima bliski mediji u više navrata probali spinovima i dezinformacijama da ‘dokažu’ pojedine tvrdnje državnog vrha. Osim toga, jednako zabrinjava, najblaže rečeno, kreativno tumačenje pravnih normi od strane onih koji su među prvima u redu i koji bi trebalo da ih štite.

Neupućeni posmatrač tako bi mogao lako doći do spoznaje kako u Crnoj Gori ustavna prava važe samo kada je u pitanju sloboda vjeroispovijesti, da su haotičnu nedjeljnu situaciju na Cetinju u praskozorje isprovocirali članovi terorističke organizacije bačenim molotovljenim koktelom, ali i da Crna Gora nije sekularna država – jer, negodovanjem protiv vjerskog obreda, pokušano je rušenje ustavnog poretka.

Neupućeni je gledalac, takođe, od dijela medija mogao saznati i kako je na policiju pucano iz vatrenog oružja, ali i da na Cetinju sviće znatno ranije nego u ostatku Crne Gore.

U kojoj je mjeri ovog puta bilo pokušaja manipulisanja javnošću i selektivnog tumačenja pravnih normi, pokušali smo da saznamo od pravnice i članice Koordinacionog odbora Građanske inicijative “21. maj” Marijane Laković – Drašković.

“Od 30. avgusta prošle godine, u kontinuitetu smo imali, u najmanju ruku, problematične izjave, a rekla bih i diskutabilne konkretne aktivnosti vrha Vlade. To se posebno odnosi na ponašanje i djelovanje predsjednika i potpredsjednika Vlade”, započinje ona razgovor kraćom retrospektivom proteklih 12 mjeseci.

Neodgovorne izjave

Djeluje, ipak, kako su te aktivnosti vrhunac doživjele tokom događaja na Cetinju. Sa tim je saglasna i Laković – Drašković, koja kaže da te pojave sada prevazilaze nivo diskutabilnog, te da je sada riječ o simbiozi manipulacije i represije.

“Ovog puta, na scenu je stupila svjesna manipulacija i protivzakonito djelovanje, uz ukidanje Ustavom garantovanog prava građankama i građanima Crne Gore na mirno okupljanje. Dodajmo tome i nesrazmjerne količine ispaljenih hemijskih sredstava, ali i korišćenje nezakonitih sredstava prinude, poput gumenih metaka. Kada u teorijskoj ravni dođe do simbioze manipulacije i represije, onda dolazi i do zaključka da postoje određeni elementi torture. To će u konačnom, naravno, da cijene nadležne državne institucije”, ističe naša sagovornica.

 Proteklih je dana izuzetno interesantno bilo i pozivanje na ustavna prava, što je u slučaju premijera i vicepremijera gotovo postalo mantra. No, obojica su se na Ustav pozivali isključivo govoreći o ustoličenju. O tome da je apsolutno jednako ustavno pravo građana na okupljanje – nijesu govorili. Sagovornicu smo, stoga, pitali i da li je riječ o očitom primjeru selektivnog i pristrasnog tumačenja pravnih normi, u ovom slučaju i najznačajnijih u nacionalnoj legislativi.

“Izjave koje smo imali priliku da čujemo ovih dana izvlače iz konteksta formalno pravno samo jedno - pravo na slobodu vjeroispovijesti jedne grupe građana, bez uzimanja u obzir ostalih prava građana i građanki, kao što je pravo na mirno okupljanje ili na mirno uživanje imovine, imajući u vidu da je suzavac ulazio u stambene prostore i građana koji nijesu bili na protestima. Stoga bih te izjave ocijenila kao neodgovorne, pa i zlonamjerne”, ocjenjuje ona.

Građani brzo razotkrili neistine

Nema sumnje, ističe Laković – Drašković, da je na snazi bio pokušaj dezinformisanja crnogorske javnosti. No, ona naglašava kako su ovog puta  znatnu ulogu u borbi protiv manipulacija odigrali korisnici društvenih mreža.

“Ono što smo svi imali priliku da vidimo na Cetinju, uživo ili putem društvenih medija, svakako je jasan dokaz da je crnogorska javnost pokušala biti izmanipulisana od strane pojedinih medija i vrha Vlade, uz neizmjernu i vrlo otvorenu podršku bezbjednosnih krugova i političkog vrha susjedne države. Srećom, ovog puta društvene mreže su pokazale da mogu biti i od pomoći u razlikovanju istine od neistine. Tako imamo da su brojni pokušaji manipulacije brzo razotkriveni”, konstatuje naša sagovornica.

Ona je podsjetila na neke od ključnih dezinformacija koje su saopštavali čelnici Vlade ili njeni organi, a koje su na kraju pobijene ili još nijesu ni na jedan način dokazane.

“Molotovljev koktel koji je bio navodni povod za nesrazmjerno, a u određenim segmentima i nezakonito djelovanje policije – nije postojao. To da službenici nijesu odbijali naređenja, takođe je bila neistina, jer su javno dostupni materijali tokom oba dana, uključujući i trenutak kada je počela invazija suzavca. Tvrdnja da nijesu ispaljivani gumeni meci, takođe je neistina, što potvrđuju i ljekarski izvještaji i fotografije sa lica mjesta” nabraja ona.

Primitivizacija

Priča je za sebe, kako ističe Laković – Drašković, tvrdnja o rušenju ustavnog poretka i pokušaju državnog udara.

“Ne samo državnog udara, već, prema izjavi premijera, terorističke akcije. Takođe je u pitanju potpuna neistina, jer je zakonom tačno propisano šta je terorizam. U svemu što se dogodilo na Cetinju ne postoji nijedan element tog krivičnog djela”, dodaje Laković – Drašković.

Ona podsjeća da ni javnost, a prema dostupnim informacijama, ni samo Državno tužilaštvo, još ne znaju koje je policijske službenike, kako su takođe ustvrdili iz Vlade, napao bivši direktor Uprave policije.

“Plašim se da će Vlada potražiti nekog dobrovoljca koji će preuzeti nečasnu ulogu lažnog svjedoka, kako bi ‘spasili’ Krivokapića i Abazovića od mnogih izrečenih neistina”, kaže ona.

I dok se primjeri manipulacija, što vlasti, a što njima naklonjenih medija, nižu iz dana u dan, djeluje kako je situacija u Crnoj Gori u tom pogledu polako počela da poprima obrise Vučićeve Srbije.

“Jedino kako to možemo doživjeti jeste kao pokušaj primitivizacije ukupnog crnogorskog društva, umjesto nastavka njegove integracije ka modernim vrijednostima zapadnih demokratija”, zaključuje Marijana Laković – Drašković.

Portal Analitika