Rođena 1966. godine u Dablinu, bila je među onim stvaraocima koji su spoznali kako se rano može doći do meteorskog uspona. Jer, pomenuti hit, koji je početkom 1990. osvojio vrh baš svake top liste na planeti, stigao je nepune tri godine od njenog prvog singla u karijeri. Pritom, treba pomenuti kako je pjesmu "Nothing Compares To You" zapravo napisao Prins (Prince).
No, bila je Šinejd O'Konor i među onim mainstream stvaraocima koji su spoznali kako kratko može trajati vrhunac slave. Pri čemu je sama odlučila kada će se dogoditi kraj njene uspješne epohe.
Jer, teško je vjerovati da Irkinja nije bila jako dobro svjesna kakav će bojkot ubuduće doživljavati kada je u oktobru 1992. godine riješila da u "Saturday Night Live" iscijepa fotografiju pape Jovana Pavla II. Publika u studiju bila je zatečena - niti je bilo aplauza, niti je bilo ko negodovao. Bio je to najtiši trenutak u istoriji čuvenog šoua.
Bio je to njen bunt, način da skrene pažnju na zlostavljanje djece, o kojem se tih godina šaputalo. Učinila je to onda kada drugi nijesu željeli priznati glasno šta se dešava - a što će devet godina kasnije priznati i sam papa.
Dogodilo se to dok je izvodila uživo pjesmu "War" Boba Marlija. Fotografiju je iscijepala pošto je otpjevala dio stiha u kojem je bila riječ "zlo", a potom je poručila - "borimo se protiv pravog neprijatelja".
No, umjesto toga uslijedila je borba protiv - irske muzičarke. Mnoge su je kolege osuđivale, među njima je tih dana bila i Madona,
Od tada je Šinejd O'Konor postala nepoželjna, znala je imati i neprijatnosti na ulici, zviždali su joj u krcatom Medison skver gardenu, no malo je ko zapravo želio pronići u srž problema.
Kasnije je napadala i papu Benedikta, optuživši ga 2009. godine da zataškava slučajeve seksualnog zlostavljanja djece.
Kako će se ispostaviti, ti su slučajevi kasnije prerasli u seriju skandala u više evropskih država.
Ne treba zaboraviti ni to da je Šinejd O'Konor, odrasla u izrazito katoličkoj zemlji, kao tinejdžerka zbog krađe završila u jednom od azila crkve. No, ta su utočišta bila svojevrsni 'logori' za djevojčice, a kasnije se doznalo i kako su na zemljištu ispod tog crkvenog posjeda pronađena 22 neidentifikovana tijela.
Sve je to uticalo na irsku muzičarku, koja se nije libila da kritikuje ni Vatikan, ali ni druge kolege - prošle je decenije, recimo, prigovarala tada mladoj zvijezdi u usponu Majli Sajrus jer je smatrala kako njeni spotovi predstavljaju degradaciju žena.
Kasnije je Šinejd O'Konor prolazila kroz mnogo teških faza - dvije najdrastičnije bile su dugotrajna depresija, a potom i prošlogodišnja sinovljeva tragična smrt.
Njen je život od djetinjstva bio pun preteških izazova, a iza njene karijere ostaće enigma - koliko bi zapravo dostigla da 1992. godine u desetak sekundi nije na sebe navukla gnjev mnogih kolega, ljudi iz muzičke industrije, ali i auditorijuma uopšte.
No, taj je momenat bio upravo - Šinejd O'Konor. Beskompromisan, direktan i hrabar.
Iako je često zagovarala ljevičarske stavove, u političkom je pogledu često išla ka krajnostima. Devedesetih je u jednom trenutku podržala borbu IRA-e, a kasnije je pristupila i Šin Fejnu.
Ipak, iznad svega, pamtićemo njen aktivizam u pogledu skretanja pažnje na sve vidove zlostavljanja djece, na mizoginiju i degradiranje žena, ali i na seksualno zlostavljanje.
Iza nje ostaje 10 studijskih albuma, ali i niz singlova od kojih posebno pamtimo i "You Made Me Thief of Your Heart". Naravno, mnogi će se sjetiti kako je pjesma bila dio soundtracka za film "In the Name of Father" o Gilfordskoj četvorki.
Kasnije, njene veoma slične vokalne bravure čuli smo i u još jednoj pjesmi koje se naročito sjećamo, rađenoj u saradnji sa kanadskim DJ-em Rajsom Fulberom ("Tears From the Moon").
Pamtimo i njene saradnje Piterom Gebrijelom, Massive Attack-om, Cukerom, ali i još jednim vječitim buntovnikom - Ijanom Braunom.
No, na kraju, pamtimo naročito i to da je Šinejd O'Konor bila mnogo više od muzičarke.