Kotoranin Radoje Zvicer, koji prema operativnim podacima domaćih i međunarodnih bezbjednosnih službi, slovi za vođu kavačkog kriminalnog klana tereti se za više teških krivičnih djela. Istrage protiv njega su pokrenute, a kasnije i napisane optužnice na osnovu Skaj komunikacija koje su crnogorskim i srpskim istražiteljima dostavljene iz Europola. Ta dekodirana aplikacija kojom se služila mafija nije razotkrila samo Zvicerovu ulogu u teškim zločinama već, po tvrdnjama istražitelja, i ko su njegovi najbliži saradnici, ali i koji policijski službenici su mu, navodno, godinama pružali zaštitu i kao pripadnici njegove kriminalne grupe učestvovali u mnogim krivičnim djelima.
U novoj epizodi "Sjenki" koja se emituje večeras u 22 sata na TV E, pogledajte ko su policijski službenici koji su, prema tvrdnjama istražitelja, sarađivali sa Zvicerom, ali i dokle se stiglo sa postupcima protiv pripadnika srpske policije koji se sumnjiče za pomaganje klanu na čijem se čelu nalazi Veljko Belivuk.
Crnogorske istražitelje sredinom 2021. godine savjetovali su iz Europola da obrate pažnju na policajca Ljuba Milovića i još jednog aktivnog policajca, kada su dostavili prvi paket skaj komunikacija.
"Negdje početkom maja 2021.godine pojedini mediji su objavili, a pozivajući se na dokumenta iz Europola, da su Petar Lazović i Ljubo Milović duboko involvirani u kriminalne aktivnosti i da postoje na stotine poruka vezanih za to. U tom dokumentu, njih dvojica su označeni kao članovi kavačkog klana koji su uključeni direktno u šverc velikih količina kokaina iz Ekvadora u Evropsku Uniju i Australiju, ali i da su uključeni u šverc oružja u ime kavačkog klana", rekla je za "Sjenke" novinarka Ana Raičković.
Sa druge strane, advokat Petra Lazovića Nikola Martinović, ističe da za optužbe ne postoji niti jedan materijalni dokaz.
"Tamo se govori o oružju, o količinama droge koje nema ni u tragovima. Ono o čemu postoje tragovi u materijalnom smislu riječi, kada su u pitanju narkotici, postoje narkotici koji su otkriveni zahvaljujući operativnim podacima koje je u Specijalno policijsko odjeljenje donio Petar Lazović. Tako su u zemljama Evropske unije otkrivene ogromne pošiljke kokaina, za koje je operativne podatke pribavio Petar Lazović", istakao je Martinović.
Nijesu hapšeni samo službenici policije. Zbog navodne odluke da u jednom predmetu ne goni pripadnika kavačkog kriminalnog klana Duška Roganovića, u decembru 2022. godine uhapšen je i suspendovani specijalni tužilac Saša Čađenović.
Novinar Draško Đuranović smatra da su optužbe protiv Čađenovića besmislene.
"Zašto kažem da je besmislena? Vi imate podatak da je za vrijeme dok je na čelu bio Milivoje Katnić, glavni specijalni tužilac SDT-a, i dok je specijalni tužilac bio Čađenović, da je pokrenuto, podignuto 90 optužnica za više od 400 pripadnika organizovanih kriminalnih grupa. Tako da ta priča da Čađenović nije htio da goni jednog člana kriminalne grupe zato što je navodno on bio blizak tom članu kriminalne grupe, zaista je vrlo teško dokaziva i na kraju vidjećemo u sudskom procesu kako će to izaći", rekao je za "Sjenke" Đuranović.
Bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić i visoki policijski funkcioner Zoran Lazović uhapšeni su u aprilu 2024. godine. Glavni specijalni tužilac Vladimir Novović i njegov tim, kao razlog za njihovo hapšenje i utamničenje, našao je u skidanju zabrane ulaska u Crnu Goru srpskim kriminalcima, saradnicima kavačkog mafijaškog klana, Veljku Belivku i Marku Miljkoviću.
Advokat Nikola Martinović, komentarišući dolazak Miljkovića i Belivuka u Crnu Goru, poručuje da su činjenice "potpuno nesporne u dosadašnjem toku postupka".
"Oni su u Crnu Goru došli po zahtjevu srpske policije koja je tada pustila da i Miljković i Belivuk izađu iz Srbije i dođu u Crnu Goru", dodao je on.
Novinar Draško Đuranović osvrnuo se i na izjave svjedoka, policijskih službenika, koji su tokom istrage u ovom slučaju saslušani pred Specijalnim državnim tužilaštvom.
"Na osnovu svjedočkih iskaza Milorada Žižića, na osnovu svjedočkih iskaza Dragana Radonjića, vrlo je jasno da je beogradska policija tražila zabranu skidanja ulaska u Crnu Goru Belivuku i Miljkoviću", ističe Đuranović.
"Mnogi pripadnici policije, koji su bili uključeni u tu policijsku akciju, dajući svoj iskaz dali su i sud o samoj akciji praćenja Belivuka i Miljkovića u Crnoj Gori. I svi do jednoga, uključujući sve visoke funkcionere, načelnike kriminalističke policije, načelnike centara bezbjednosti, direktora policije i direktora ANB-a, dali su bukvalno jednu istu ocjenu – da se radi o jednoj od najbolljih policijskih akcija koja je sprovedena kao školski primjer dobrog policijskog rada", naglašava advokat Martinović.
Epizodu "Sjenki" pogledajte večeras od 22 sata.