Kako se navodi, taj maloljetnik je 4. decembra sa njegovog personalnog kompjutera koristeći internet aplikaciju preko hakovane eletronske adrese, na službene mejlove tri osnovne i tri srednje škole u Kavadarcima poslao prijeteću poruku o postavljenoj bombi.
Kavadarački tinejžer je i 12. decembra sa istog personalnog računara na službenu eletronsku adrese osnovne škole u Kavadarcima poslao prijeteću poruku sličnu prethodnima.
Policija ističe da je Sektor za kompjuterski krimilnal i forenziku obavio pregled elektronskih uređaja koje je maloljetnik iz Kavadaraca koristio i da su pronađeni dokazi za poslate poruke prijetećeg sadržaja.
To je drugi maloljetnik protiv kojeg je Sektor Policije Sjeverne Makedonije za borbu protiv terorizma, nasilnog ekstremizma i radikalizma u decembru podnio krivičnu prijavu zbog slanja lažnih dojava školama o postavljenim bombama.
Prethodno je krivična prijava za krivično djelo „terorizam“ Tužilaštvu za organizvani kriminal Sjeverne Makedonije podnijeta protv maloljetnika iz Skoplja koji je 4. novembra poslao poruku o postavljanju bombi u četiri srednje škole u Skoplju.
Anonimne poruke o postavljenim bombama u Sjevernoj Makedoniji prvo su 26. oktobra počele skoro svakodnevno da stižu osnovnim i srednjim školama, a poslije i tržnim i poslovnim centrima, državnim institucijama, sportskim udruženjima i dvoranama.
Premijer Sjeverne Makedonije Dimitar Kovačevski je 16. decembra izjavio da dojave o bombama u njegovoj zemlji nisu izolovani slučajevi iza kojih stoje adolescenti ili hakeri, već da je riječ o „hibridnom ratu“.
„Kada je organizovano sa ovakvim intenzitetom, sa toliko širokim obuhvatom, targetiranjem mjesta, institucija, objekata i gradova sa velikim brojem žitelja, gdje se ponavljaju poruke koje su iste u više država, može se pretpostaviti da se radi o ‘hibridnom ratu'“, rekao je Kovačevski.