Region

Sjeverna Makedonija obilježava 33 godine nezavisnosti

Pod sloganom "Zajedno se borimo, zajedno ćemo uspjeti!" Sjeverna Makedonija obilježava Dan nezavisnosti – 8. septembar.

Sjeverna Makedonija obilježava 33 godine nezavisnosti Foto: Pixabay
Radio Slobodna Evropa (RSE)Izvor

Na današnji dan prije 33 godine više od 95 posto građana na referendumu se izjasnilo za samostalnu i suverenu državu.

Prethodno je 25. januara 1991. Deklaraciju o nezavisnosti usvojilo prvo višestranačko makedonsko Sobranje, a dva dana kasnije zastupnici su Kira Gligorova izabrali za prvog predsjednika samostalne i suverene Republike Makedonije.

Predsjednica Gordana Siljanovska Davkova uputila je čestitku građanima u kojoj ističe da je " dužnost ostaviti po strani podjele i ujediniti se oko opšteg dobra i javnog interesa".

"Moramo uložiti sve naše lične i institucionalne kapacitete kako bismo makedonsku republiku učinili pristojnim mjestom za život, koje će dati jednake šanse za napredak svim svojim građanima, republikom koja će brinuti za najbolje, uključivati različite, u solidarnost s ugroženima i pošteno prema svima", navodi predsjednica u čestitci.

Predsjednik Skupštine Afrim Gaši prekjučer je na prijemu, koji je upriličio u Zakonodavnom domu povodom Dana neovisnosti, rekao kako nema važnijeg trenutka u istoriji jedne zemlje od njezine nezavisnosti.

Predsjednik Skupštine je naglasio da svatko ima svoju zaslugu i svoj doprinos tim dostignućima, istakavši da ne treba biti nihilista i defetista.

“Međutim, na svoj 33. rođendan, Sjeverna Makedonija je članica najmoćnijeg bezbjednosnog saveza NATO-a, koji garantuje mir na svojim granicama, što je izuzetno važno za svaki projekt, a na dobrom je putu da se pridruži najvećoj uspješnoj uniji demokratije, mira, ljudskih prava i blagostanja što je Evropska unija", rekao je predsjednik parlamenta Afrim Gaši.

Tokom dana će povodom praznika biti održana svečana akademija u Makedonskoj filharmoniji u Skopju.

Tokom svečanosti biće prikazan i posebno pripremljeni specijalni video isječak koji uključuje arhivsku građu s Referenduma 1991. godine.


Portal Analitika