Kako objašnjava bivši ministar Mugoša, sada je prioritetni problem što učiniti sa 70.000 litara mlijeka, koje neće biti isporučeno otkupljivačima.
"Manji proizvođači će mlijeko vjerovatno iskoristiti da usire, međutim veliki proizvođači imaju ogroman problem. Mogućnost da ga daruju bolnicama, vrtićima i slično nije moguće, jer to mlijeko nije termički obrađeno i ne postoji ta zakonska mogućnost. Zato se razmišlja u pravcu da se pokloni građanima, ali opet se javlja problem distribucije i podjele odnosno načina i mjesta na kojem bi to uradili”, kaže Mugoša.
Dodaje da nema logike da država uzima svoj porez, trgovci i otkupljivači svoju maržu, a da im nije bitno da li stočari posluju sa gubitkom, te se nada da će ova opomena biti dovoljno ozbiljna da nadležni shvate u kakvoj su situaciji.
"Mi smo imali sastanke sa mljekarima i trgovcima, ali oni imaju svoje marže i imaju stav “baš nas briga za vas”. Ministarstvo poljoprivrede je bilo veoma kooperativno do sad, ali su loše koncipirali agrobudžet, pa su sami sebi vezali ruke”, objašnjava Mugoša.
Na kraju, kaže, ostaju dvije mogućnosti.
“Da Ministarstvo ekonomskog razvoja, odnosno Ministarstvo trgovine ograniči maloprodajne marže na nekih 20 odsto, a Ministarstvo finansija Skupštini predloži izmijenu stope PDV na mlijeko, mliječne proizvode i stočnu hranu. Tražimo da se smanji stopa PDV sa 21 na 7 odsto i da nam se ta razlika nadomjesti. To bi bilo otprilike 5-6 centi po litru čime bi pola problema bilo riješeno. Zatim, da se ukine PDV na stočnu hranu, jer to je sirovina za proizvodnju mlijeka, kao što je brašno sirovina za proizvodnju hljeba”, kategoričan je Mugoša.
Ministarstvo poljoprivrede je, dodaje, podržalo ove prijedloge, a u Ministarstvu finansija, sa kojima su takođe imali sastanak, rekli su da su argumenti stočara razumni.