Prisustvo crnogorskog mitropolita iritiralo je predstavnika Srpske pravoslavne crkve, javljaju bosanski mediji, oji je ultimativno tražio da crnogorski mitropolit napusti sastanak REKOM-a. Sa predstavnikom SPC saglasio se predstavnik Katoličke crkve.
Potom je predsjedavajuća sastanka REKOM-a Nataša Kandić je od mitropolita Mihaila tražila da se udalji sa skupa, iako je mitroplita CPC prethodno upravo REKOM pismeno pozvao da učestvuje na skupu o pomirenju.
Tako je sa skupa u Sarajevu - na kojem su predstavnici vjerskih zajednica trebalo da razgovaraju o pomirenju na protoru Jugoslavije - odstranjen mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve, čovjek koji se, prije nekolike godine, u Srebrenici poklonio svim žrtvama rata u Bosni i Hrvvatskoj!

Nataša Kandić, predstavnica REKOM-a koja je lično zatražila da mitroplit Mihailo napusti skup, obrazložila je da je to uradila na zahtje predstavnika Srpske pravoslavne crkve, kojem se pridružio i predstavnik katoličke crkve u Bosni.
- Imali smo situaciju da je za Srpsku pravoslavnu crkva i Katoličku crkvu bilo nezamislivo davanje podrške na ovom skupu inicijativi REKOM ukoliko tu se nalazi predstavnik Crnogorske crkve. Nikome, ni meni, nije palo na pamet da među verskim zajednicama ili crkvama može biti takvog jednog isključivog stava, rekla je Kandić za Radio Slobodna Evropa.
Prema informacijama iz Crnogorske pravoslavne crkve upravo je Nataša Kandić pozvala zvaničnim dopisom mitropolita Mihaila na skup u Sarajevu a REKOM je snosio troškove puta i boravka u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.
U razgovoru za Portal Analitika mitroplit Mihailo kaže da je na organizatoru skupa da utvrdi kako su se ponašali i ponijeli prema poglavaru Crnogorske pravoslavne crkve i da bi organizator trebalo da objasni motive zbog čega je ukazao gostoprimstvo iako je prethodno uputio poziv za susret.
- Gospođu Kandić lično ne poznajem, tek sam je sada u Sarajevu prvi put lično sreo. Tužno je da govore o pomirenu oni koji ne mogu naći mir u sebi i svojoj duši, kazao je mitropolit Mihailo.
Na skupu REKOM-a u Sarajevu je razgovarano o ulozi vjerskih zajednica i crkava u vraćanju povjerenja među zajednicama kao i izražavanju spremnosti da vjerske zajednice daju svoj doprinos u utvrđivanju činjenica o ratu na ovim prostorima. Skandal sa odstranjivanjem mitropolita Mihaila, otvorio je pitanje stvarne spremnosti za pomirenje i suživot na Balkanu.