Svijet

Skandal u Ukrajini: Više od 16 miliona eura namijenjenih za vojsku potrošili na kupovinu hotela u Hrvatskoj

Prema rezultatima istrage, tokom 2022. i 2023. godine hrana za vojsku nabavljana je kroz unaprijed sastavljene „pakete hrane“, sačinjene od kataloga koji je obuhvatao čak 409 artikala. Ipak, samo 10 odsto proizvoda – poput povrća, žitarica, mesa i vode – bilo je redovno naručivano

Skandal u Ukrajini: Više od 16 miliona eura namijenjenih za vojsku potrošili na kupovinu hotela u Hrvatskoj Foto: Inquam Photos/Eduard Vinatoru via REUTERS
Portal AnalitikaIzvor

Ukrajinski Nacionalni biro za borbu protiv korupcije (NABU) i Specijalizovano tužilaštvo za borbu protiv korupcije (SAPO) razotkrili su pronevjeru čak 733 miliona ukrajinskih hrivnji (oko 16,5 miliona eura) tokom procesa nabavke hrane za ukrajinsku vojsku.

U aferi su osumnjičeni bivši visoki zvaničnik Ministarstva odbrane, vlasnik nekoliko firmi za snabdijevanje, dvojica direktora preduzeća, kao i još jedna osoba. Terete se za nezakonito prisvajanje državnog novca, i to u jeku sveobuhvatne ruske invazije, prenosi „Ukrajinska pravda“.

Prema rezultatima istrage, tokom 2022. i 2023. godine hrana za vojsku nabavljana je kroz unaprijed sastavljene „pakete hrane“, sačinjene od kataloga koji je obuhvatao čak 409 artikala. Ipak, samo 10 odsto proizvoda – poput povrća, žitarica, mesa i vode – bilo je redovno naručivano. Ostatak artikala, među kojima su začini, želatin ili bobičasto voće, rijetko ili nikada nisu bili na spisku zbog sezonskog karaktera, prenosi Nova.rs.

„Ovakav sistem omogućio je dobavljačima da manipulišu cijenama – vještački su povećavali troškove najtraženijih proizvoda, dok su snižavali cijene sezonskih ili manje popularnih artikala poput trešanja i kajsija. Na prvi pogled djelovalo je da je sve u skladu sa pravilima, jer je ukupna cijena paketa ostajala nepromijenjena. Ipak, kilogrami krompira, koji su isporučeni u ogromnim količinama, koštali su pravo bogatstvo, dok su rijetko naručivani proizvodi imali izuzetno niske cijene“, navodi se u saopštenju NABU-a, prenosi Index.hr.

Stručna analiza potvrdila je da su dvije firme, koje su u vlasništvu iste osobe, na ovaj način nezakonito zaradile 16,5 miliona eura. Dio tog novca preusmjeren je kroz isplatu dividendi i navodnu finansijsku pomoć povezanim firmama. Istražitelji sumnjaju da je tim sredstvima finansirana kupovina hotela u Hrvatskoj i druge imovine.

Nakon što su mediji objavili informacije, uključujući i vijest o jajima koja su plaćana 17 hrivnji (oko 0,37 eura) po komadu, osumnjičeni su snizili cijene za 11 najtraženijih artikala.

Portal Analitika