Bivši direktor Montenegro erlajnza (MA) Zoran Đurišić ocijenio je da bi skidanje djelova sa aviona registarskih oznaka 40-AOC, kodnog naziva „čarli“, i ugrađivanje na druga dva embraera, ukoliko su ti navodi tačni, predstavljalo težak udarac i poraz crnogorskog vazduhoplovstva.
"To bi značilo da smo svedeni na zemlje trećeg svijeta i da je urušeno sve što je građeno tri decenije", rekao je Đurišić.
Pobjeda je ranije objavila da je stečajna uprava MA podnijela krivičnu prijavu ODT u Podgorici protiv NN lica zbog sumnje da su skidali dijelove sa „čarlija“. Objavljene su i fotoghrafije i video snimak, a iz Air Montenegra su negirali da njihovi mehaničari ugrađuju djelove „čarlija“ u „brava“.
Đurišić je kazao da je zapanjen stanjem u kojem su avioni MA, kao i da je nedopustivo da se tpoliko zapuste za godinu da treba više od osam miliona eura za popravku.
"Vazduhoplov 4O-AOC je 26. decembra prošle godine bio plovidben. Kako nemam pristup dokumentaciji vazduhoplova, ne mogu licitirati o tadašnjem statusu komponenti, ali svakako su bile neuporedivo bolje nego danas, te se očigledno radi o nečijem nemaru", saopštio je Đurišić.
Vlada je u četvrtak saopštila da je ToMontenegro naveo da nema 5,3 miliona eura za preostale rate za kupovinu ovog aviona, ni za dodatnih 8,2 miliona eura za njegovo osposobljavanje za letenje, pa su predložili, ili da to plati Vlada direktno iz budžeta, ili da osnuje još jednu vazduhoplovnu firmu i plati preko nje.
Đurišić je kazao da postoje državne garancije koje se tiču rediliverija i deregistracije svih embraera koje je koristio MA, ali da ni pod razno nije smjelo doći do nenormalno visokih iznosa, koji dovode državu u situaciju da oporavak aviona košta više nego kupovina drugog.
"Tim kojim sam rukovodio u MA imao je svijest i savjest da vazduhoplove održava u zavidnom stanju, koje je u svakom momentu garantovalo i vraćanje aviona vlasniku ili banci uz zanemarljive troškove u odnosu na ovo sa čime se danas suočavamo. Svakako, moj tim i ja ni u jednom trenutku nijesmo razmišljali o tome da avione vraćamo i flotu svodimo na jedan ili dva aviona", naveo je Đurišić.
On je saopštio da ne zna ko je radio procjenu troškova za rediliveri aviona, ali da je moguće da se radi o zabludi, ukoliko su je radili isti ljudi koji su licitirali sa 40 do 50 miliona štete po pitanju vraćanja dva embraera otkupljena od GECAS-a.
"Dva aviona, koja su kupljena za novu avio-kompaniju, je MA 2008. i 2009. godine uzeo u dugoročni zakup od GECAS-a. Osim plaćanja mjesečne zakupnine, MA je izdvajao novac namijenjen za velike radove na avionima i vraćnje određenih komponenti u zahtijevano stanje kada takvi radovi prispiju. Taj dio novca, vazduhoplovnim rječnikom, predstavlja maintenance reserve. Dakle, da je u bilo kom trenutku donešena odluka da se ta dva vazduhoplova vrate vlasniku, fond novca maintenance reserve bio je dovoljan da se vazduhoplov pripremi za vraćanje vlasniku, pa bi šteta kompanije bila svedena na tri mjesečne, unaprijed plaćene rate zakupa, koje su predstavljale svojevrstan depozit i iznosile 570.000 eura po avionu", ukazao je Đurišić.
Dodao je da bi, ukoliko je neko nakon 2012. godine potpisao nešto što štetu za ta dva aviona dovodi do nerealnih 50 miliona eura, onda bi takav dokument trebalo objelodaniti i morala bi biti definisana odgovornost.