Politika

Kako je to bilo do sada

Skidanje imuniteta: Od zdušne podrške do selektivnosti

Sljedeće sedmice, Administrativni odbor Skupštine razmatraće pitanje skidanja imuniteta u slučaju pet poslanika Demokratske partije socijalista i Socijaldemokrata.

Skidanje imuniteta: Od zdušne podrške do selektivnosti Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Sve se dešava nakon što je SDT uputilo Skupštini zahtjev za skidanje imuniteta Predragu Boškoviću, Dragici Sekulić, Suzani Pribilović, Ivanu Brajoviću i Damiru Šehoviću, povodom slučaja raspodjele stanova državnim funkcionerima. Riječ je o slučaju u kojem se oni, te još sedam lica, terete za zloupotrebu službenog položaja.

Nije to prvi put da Skupština odlučuje o skidanju imuniteta predstavnicima građana, a do danas je bez njega ostajalo dvoje poslanika Demokratske partije socijalista, te niz njih iz Demokratskog fronta. Bilo je glasanja za imunitet partijskim saborcima, i to na njihovu molbu, ali i suprotnih slučajeva – kada parlamentarna većina nije bila za skidanje imuniteta poslanicima iz njihovih redova.

Ivanoviću skinuli imunitet, ne i poslanicima većine

U novembru prošle godine, zbog istrage o nepravilnostima pri raspodjeli i trošenju novca poljoprivrednog kredita iz Abu Dabi fonda, bez imuniteta je ostao poslanik DPS-a Petar Ivanović. On je tada od kolega tražio da mu skinu imunitet, pa su ga mnogi i poslušali – njih 57 je bilo za, uključujući i zastupnike DPS-a.

Za razliku od Ivanovića, na istoj sjednici – uprkos zahtjevima Tužilaštva – imunitet nije skinut poslanicima Demokrata Draganu Krapoviću i Zdenki Popović, te predstavnicima Demokratskog fronta Milunu Zogoviću, Milanu Kneževiću i Vladanu Raičeviću.

Sve počelo od Pinjatića

Inače, od obnove nezavisnosti, prvi slučaj skidanja imuniteta dogodio se 2010. godine. U pitanju je bio tadašnji poslanik DPS-a Đorđa Pinjatića, osumnjičen u vezi sa aferom ‘Zavala’.

Pinjatić je tada sam tražio da mu bude skinut imunitet, a tokom glasanja je 49 poslanika bilo za, 13 uzdržano, dok protiv nije bio niko. Među onima koji su glasali za skidanje imuniteta bilo je i poslanika DPS-a.

‘Rekorderi’ su u DF-u

Pet godina kasnije, parlament je odlučivao o zahtjevu Tužilaštva za skidanje imuniteta četvorici poslanika Demokratskog fronta. Razlog su bili protesti te partije ispred Skupštine, tokom kojih su poslanici osumnjičeni da su pozivali na nasilnu promjenu ustavnog uređenja, te da su napali službeno lice. Podržano je tada da bez imuniteta ostanu Andrija Mandić, Milan Knežević i Slaven Radunović, ali ne i Milutin Đukanović.

Dvije godine kasnije – opet DF. Glasovima 42 poslanika, imunitet je skinut Milanu Kneževiću, Marini Jočić, Milutinu Đukanoviću i Branku Raduloviću, koje su sudske institucije teretile za nasilničko ponašanje u holu Skupštine pri susretu sa poslanicima DPS-a.

Nekoliko mjeseci prije toga, imunitet je u parlamentu uskraćen i Nebojši Medojeviću, pošto ga je Specijalno tužilaštvo osumnjičilo za krivično djelo pranje novca.

Portal Analitika