Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Skinuta oznaka tajnosti sa Izvještaja o vršnjačkom nasilju: U crnogorskim školama za dvije godine 356 slučajeva

Ministarstvo objavilo dokument

Skinuta oznaka tajnosti sa Izvještaja o vršnjačkom nasilju: U crnogorskim školama za dvije godine 356 slučajeva

Ministarstvo prosvjete skinulo je oznaku tajnosti i danas objavilo Završni izvještaj o sprovođenju Programa za suzbijanje vršnjačkog nasilja i vandalizma u obrazovno-vaspitnim ustanovama u Crnoj Gori, sa Akcionim planom za 2019-2021. godinu.

Ilustracija Foto: Foto: pixabay.com
Ilustracija
Portal AnalitikaIzvor

Za dvije školske godine evidentirano je 356 slučajeva nasilja i 30 vandalizma u crnogorskim školama, pokazuje završni izvještaj o sprovođenju Programa za suzbijanje vršnjačkog nasilja i vandalizma u obrazovno-vaspitnim ustanovama.

"Unijet je 191 slučaj nasilja u osnovnim školama i 97 u srednjim u školskoj 2019/2020. godini. U školskoj 2020/2021. godini evidentirano 47 slučajeva nasilja u osnovnim školama i 21 slučaj nasilja u srednjim školama i to vršnjačkog nasilja 35 slučajeva u osnovnim školama, a u srednjim 14",, navodi se u dokumentu koji je danas objavljen na sajtu Ministarstva prosvjete.

Kako se navodi školske 2019/2020. godine evidentirano je 28 slučaja vandalizma u osnovnim srednjim školama, dok su školske 2020/2021. godine evidentirana samo dva slučaja vandalizma u osnovnim školama.

"Podaci ukazuju da je broj evidentiranih slučajeva značajno manji uzevši u obzir okolnost da se rad ustanova odvijao u kontekstu pandemije Kovid-19", navodi se u dokumentu.

U izvještaju se navodi i da su sve osnovne i srednje škole u Crnoj Gori formirale timove za bezbjednost. Formirano je 211 timova sa 1.299 članova - u sjevernoj regiji 93, u centralnoj 39 i južnoj 79 timova.

U Zavodu za školstvo imenovano je stručno lice, pedagog, koje se ažurno i blagovremeno bavi svim prijavljenim slučajevima nasilja u školama.

Uputstvo „Podjela odgovornosti i postupanje u cilju prevencije u slučajevima pojave nasilja“ unaprijeđeno je, dodaju, u odnosu na veću odgovornost, saradnju, sprovođenje preventivnih i mjera podrške, uključujući one koje se odnose na vandalizam.

"Detaljno su razrađeni koraci i aktivnosti koje treba preduzeti prilikom postupanja u slučajevima nasilja i vandalizma u školi. U Uputstvu su navedene i teme časova odjeljenjske zajednice.Nacionalni savjet za obrazovanje dao je pozitivno mišljenje o ovom dokumentu. Uputstvo je dostavljeno svim školama i istaknuto na Školskom portalu. Prezentovano je direktorima škola (162 osnovne i 49 srednjih)", piše u izvještaju. 

Obučen je 201 ICT koordinator, pedagozi/psiholozi i 1.190 odjeljenskih starješina.

Obučeni su, navode, službenici Uprave policije su su školske 2019/2020. godine održali predavanja u 43 osnovne škole kojima je prisustvovalo ukupno 1.857 učenika.

Pored ostalih, u devet škola realizovana su predavanja na temu Vršnjačko nasilje i maloljetnička delikvencija kojima su prisustvovala 473 učenika.

Školske 2020/2021. godine održano je 13 predavanja u 13 osnovnih škola za 414 učenika.

"Policijski službenici Uprave policije su u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke, kulture i sporta pripremili i snimili predavanja koja su objavljena na platformi „Uči doma“. Teme predavanja, između ostalih, su Vršnjačko nasilje i maloljetnička delikvencija i Bezbjedno korišćenje interneta i društvenih mreža", piše u dokumentu. 

U Ministarstvu je otvorena i besplatna telefonska linija 080 777 777 za prijavu slučajeva nasilja i vandalizma u obrazovno-vaspitnim ustanovama. Prijavljeno je sedam slučajeva nasilja i to šest od strane roditelja i jedan od strane škole.

Portal Analitika