Društvo

Skupština i UNICEF programom Simulacije omogućili srednjoškolcima da uče o zakonodavnom procesu

U Skupštini je tokom dvodnevnog rada uspješno realizovan edukativni program „Simulacija rada parlamenta“ u kojem su učestvovali učenici Gimnazije „Slobodan Škerović” i Srednje ekonomske škole „Mirko Vešović”, koji su imali priliku da se upoznaju sa zakonodavnim procesom u svim njegovim fazama, uz pomoć Službe Skupštine.

Skupština i UNICEF programom Simulacije omogućili srednjoškolcima da uče o zakonodavnom procesu Foto: Skupstina Crne Gore
Portal AnalitikaIzvor

Povodom ovog edukativnog programa održana je konferencija za medije na kojoj su se pored predsjednika Skupštine Crne Gore Alekse Bečića i šefa predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Huana Santandera, obratili i učesnici srednjih škola Aleksandra Marić i Mitar Paunović.

Tom prilikom predsjednik Bečić je kazao da je ovo još jedan u nizu projekata koji govori o tome da se obećanje koje je dao kada je započeo 27. saziv Skupštine ispunjava i živi i u praksi, a obećanje je glasilo da će se značajno podići otvorenost i transparentnost rada i da će se vrata ovog visokog doma i najvišeg zakonodavnog doma u zemlji otvoriti građanima.

„Mislim da je dobro da na taj način edukujemo mlade ljude, da se na taj način mladi ljudi uče parlamentarizmu, da se uče parlamentarnoj demokratiji. Ali čini mi se da oni mnogo brže i uspješnije, što je najvažnije, savladavaju sve te lekcije od nas njihovih starijih kolega, jer oni ni danas, ni ovih dana nisu se bavili prošlošću, nisu prebirali po istoriji, nisu se dijelili, nego su onako zdravo, progresvino, futuristički, razmišljali o onome šta istinski život znači. Takođe, oni su pokazali da već sada znaju šta je osnovni smisao dijaloga i kako se dijalog vodi, da dijalog znači uvažavanje sagovornika, zdravu razmjenu argumenata, pravljenje kompromisa i zajedničko traganje ka rješenjima“, istakao je predsjednik Skupštine.

Šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori kazao je da su mladi zahvaljujući ovoj inicijativi imali priliku da saznaju više o raznim pitanjima koja se tiču ljudskih prava, i prepoznaju ona do kojih im je lično najviše stalo.

„Ovakve inicijative mogu da povećaju povjerenje mladih u institucije. Kroz njih mladi razvijaju vještine i usvajaju znanja koja su im neophodna da se uključe u političke procese i utiču na odluke koje donosi Skupština Crne Gore kako bi one bile u najboljem interesu djeteta“, poručio je Santander.

Učesnica programa Aleksandra Marić zahvalila se svima koji su učestvovali u realizaciji ovog projekta. 

„Mi smo prije ovog velikog događaja imali svakog petka radionice gdje smo učili o parlamentarnom sistemu države i dobili priručnike iz kojih smo više i temeljnije naučili. Htjela bih naglasiti da smo poboljšali svoje vještine debatovanja. Svima bih preporučila ovaj projekat, jer ne samo da je interesantan, nego i edukativan. Nadam se da će se projekat nastaviti i zaživjeti jer su mladi budućnost naše zemlje“, kazala je Marić.

Učesnik Simulacije Mitar Paunović izrazio je zadovoljstvo učešćem u ovom projektu i prilici da sa vršnjacima podijeli iskustva o raznim temama, a kako je istakao, posebno kada je u pitanju tema obrazovanja.

„Što se tiče korisnosti ovog projekta, upoznavanje sa zakonodavnom procedurom je samo po sebi ogromna korist za sve srednjoškolce i za sve građane Crne Gore. Bez obzira da li ćemo se baviti zakonodavnom procedurom, svakako nam je važno analiziranje zakona, jer zakoni koji se donose tiču se i mladih i svih građana Crne Gore, zbog čega je elementarna pismenost u analiziranju, čitanju i proučavanju tih zakona i te kako važna bez obzira na to da li i za koju profesiju ćemo se odlučiti u budućnosti“, dodao je učesnik ovog edukativnog programa.

Program je rezultat saradnje Edukativnog centra Skupštine Crne Gore i predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori, koje pruža finansijsku i ekspertsku podršku u pilot fazi realizacije.


Portal Analitika