Đurović je, nakon Vesne Perović, druga žena koja će predsjedavati Skupštinom Crne Gore, ali i prva ličnost iz Socijalističke narodne partije koja će biti na nekoj od tri ključne političke državne funkcije.
Za njen izbor glasalo je 45 poslanika, dok je troje bilo protiv.
Iako je glasanje bilo tajno, jasno je da su izbor Đurović podržali poslanici Demokratske partije socijalista, Socijalističke narodne partije, kluba "Crno na bijelo", Socijaldemokratske partije, Bošnjačke stranke, Force, Demokratske partije i Liberalne partije, te da su Socijaldemokrate glasale protiv.
Đurović su predložili poslanici Vladimir Joković, Dragan Ivanović, Dragan Vukić, Milosava Paunović, Amer Smailović, Kenana Strujić Harbić, Miloš Konatar, Božena Jelušić, Suada Zoronjić i Srđan Pavićević.
Đurović: Da Crna Gora nastavi evropski i evroatlantski put
Crna Gora nastaviće svoj evropski i evroatlantski put, istakla je Đurović po izboru na funkciju.
"Politička stabilnost, ekonomski razvoj i jačanje institucija biće moji prioriteti", naglasila je ona, dodajući da u Skupštini mora biti postignut dogovor o izboru najboljih i najkompetentnijih u sudstvu i tužilaštvu.
Pravna sigurnost i bezbjednost, uz put ka članstvu u EU, te bezuslovna borba protiv kriminala i korupcije neki su od prioriteta, poručila je ona.
"Vrijeme je da istoriju prepustimo istoričarima, a da mi nađemo zajednički cilj. Zatvorimo pitanja koja nas dijele, riješimo odnose između države i vjerskih zajednica, moramo graditi društvo jednakih šansi za sve", dodala je ona.
Slijedi izbor nove Vlade
Nakon što je preuzela predsjedavanje, Đurović je dala pauzu poslije koje slijedi druga tačka na dnevnom redu, a to je izbor 43. Vlade Crne Gore.
Novu Vladu predstaviće mandatar Dritan Abazović, a u njoj će biti 18 ministarstava i 20 ministara.
Diskusija povremeno bila i nešto oštrija
Izboru Đurović prethodila je diskusija tokom koje su protivljenje prijedlogu iskazali poslanici SD-a. U pojedinim momentima bilo je i nešto oštrijih tonova.
Na samom početku je Milosava Paunović (SNP) kratko obrazložila zbog čega su za predsjednicu Skupštine predložili Danijelu Đurović.
"Ima 25 godina radnog iskustva, a da će funkciju obavljati uspješno govori to radno iskustvo, a naročito ono koje je obavljala u više mandata u Opštini Herceg Novi, gdje je bila potpredsjednica, menadžerka i predsjednica lokalnog parlamenta, kao prva žena na toj funkciji", kazala je Paunović.
Božena Jelušić (URA) podsjetila je kako je Skupština do danas imala samo jednu predsjednicu.
"Činjenica da ću moći da dignem ruku za izbor Danijele Đurović govori da Crna Gora može da napravi iskorak", naglasila je ona.
Mugoša: A sad vam je SNP dobar?
Boris Mugoša (SD) rekao je da ne treba zanemariti činjenicu da je Danijela Đurović predstavnica SNP-a, te da u njegovoj partiji misle kako zbog toga taj prijedlog nije adekvatan.
"Sad su odlični oni koji su glasali protiv evropskih i evroatlantskih vrijednosti i sad treba da izbrišemo gumicom ono što smo radili u prethodnih godinu i po. Mi smo se iskreno borili za vrijednosti, a ne za funkcije. I sada partija, koja je prije dva i po mjeseca glasala protiv smjene bivšeg predsjednika parlamenta, koja je uvijek glasala suprotno od vrijednosti za koje smo se borili, sad predstavnik te partije treba da bude predsjednik Skupštine? Čini mi se da nijesmo naučili iz nekih grešaka, jer je sad loptica bila u našem dvorištu, jer u novoj većini 80 odsto poslanika dolazi iz dosadašnje opozicije", istakao je on.
U situaciji smo, kako je dodao, da predsjednica Skupštine u članici NATO-a dolazi iz stranke koja je - protiv NATO-a.
"Svaka čast SNP-u - šest ministara, potpredsjednik Vlade, predsjednica Skupštine... A predsjednik Skupštine je i član Savjeta za odbranu i bezbjednost i ima pravo veta", poručio je Mugoša, dodajući "za političare je mjera patriotizma - glasanje".
Ne može, dodao je, dići ruku za nekoga iz one stranke koja poručuje kako je crnogorska nacija izmišljena u doba fašističke okupacije, i ko je saopštavao da su okupljanja pristalica građanskih snaga bile 'parade srama'.
"Bez obzira što nemate našu podršku, želim Vam puno uspjeha, jer vi ćete biti predsjednica našeg crnogorskog parlamenta", rekao je on Danijeli Đurović na kraju.
Živković: DPS će se vratiti na pozicije odlučivanja
Danijel Živković (DPS) rekao je kako niko nema potrebu da danas likuje ili naglašava svoju ulogu.
"Danas krećemo u deblokadu institucija i sa Cetinja šaljemo poruku o neophodnosti poštovanja Ustava i zakona. U prethodnih godinu i po imali smo teško i bolno iskustvo koje je skupo koštalo i privredu i građane i nacionalne interese Crne Gore. To nijesmo smjeli dozvoliti", rekao je on.
Niko ko je učestvovao u tom eksperimentu, kako je dodao, ne smije biti oslobođen svoj dijela odgovornosti.
"Ne zaboravite sve ono što se dešavalo prije i poslije 30. avgusta, ali ni poruke koje su slali kako će DPS nestati sa političke scene. DPS nije nestao, vratićemo se za kratak period na pozicije odlučivanja mnogo više nego danas, ne zbog vlasti, ne zbog privilegija, nego zbog interesa i stabilnosti Crne Gore", dodao je on.
Konjević: Niko nije zadovoljan, ali ovo je napredak u odnosu na ono što je bilo
Niko danas nije zadovoljan, ali u trenutku političke nestabilnosti treba nalaziti rješenja bolja od dosadašnjih, rekao je Raško Konjević (SDP).
"Imali smo dvije alternative - tehničku Vladu sa Demokratskim frontom ili da se ide na izbore sa Vladom Zdravka Krivokapića. Politika je kompromis i dogovor, a u tim prilikama niko nije zadovoljan. Ali, realnost je takva. Nije prvi put da nijesmo svi zadovoljni, a ovo je parlamentarna većina koja će nesporno imati međusobne razlike", kostatovao je on.
Sporazum koji su potpisali, ipak, kako je dodao, štiti euroatlantsku orijentaciju i ostale državne interese.
"Da li bih volio da je neko drugi, umjesto SNP, predsjednik parlamenta? Da. Ali to nije bilo moguće dogovoriti. Možda je najteže DPS-u i SNP-u jer su se nakon 20 godina spojili. Ali i to je politika", naglasio je.
Istakao je i da ne očekuje da će Danijela Đurović blokirati rad Savjeta za bezbjednost i odbranu, a ako to učini, da će odmah biti smijenjena sa pozicije.
"Lakše mi je glasati za nju, nego napraviti tehničku Vladu sa DF-om", poručio je Konjević.
Brajović: SNP je uvijek bio na pogrešnoj strani
Nakon najgore Vlade u istoriji Crne Gore, kako je kazao Ivan Brajović (SD), uslijedio je period kada su se građani nadali da će stvari krenuti nabolje.
"Nažalost, taj entuzijazam je nekako splasnuo ovim tromjesečnim mrcvarenjem, pregovorima i trgovanjem funkcijama i svim ostalim. Nova parlamentarna većina jeste jača, zadovoljan sam što u njoj, pored DPS-a sjedi i SNP", istakao je Brajović.
U SNP, dodao je, nema povjerenja, jer je uvijek birala pogrešan politički put - od referenduma, preko članstva u NATO, te novijih događaja, poput Rezolucije u Srebrenici ili situacije u Ukrajini.
"SNP nije glasala ni za smjenu Vlade Zdravka Krivokapića, ni za razrješenje prethodnog predsjednika Skupštine", podsjetio je.
Paunović: Đurović je Srpkinja koja vjeruje u SPC
Milosava Paunović (SNP) kazala je da je iznenađena stavovima poslanika SD-a, dodajući kako je Đurović Srpkinja koja 'vjeruje u Srpsku pravoslavnu crkvu'.
"Razumijem nezadovoljstvo SD-a, možda i zato što nijesu dio svog tima. Upravo ovo pokazuje da smo bili u pravu kada smo kazali da vi ne možete biti dio ove evropske Vlade koja treba da radi na pomirenju", poručila je ona, dodajući kako su "htjeli da ih tjeraju sa ognjišta".
Mugoša: Sa kim Vi polemišete?
Na to se javio Boris Mugoša (SD) pitajući Paunović sa kim je i sa čijim stavovima polemisala.
"Nijesam pominjao ni Srbe ni Bošnjake, niti me interesuje šta ste Vi po nacionalnosti. Vi morate da se pomirite sa nekim stvarima, a ne možemo se pomiriti tako što Vi negirate moju pripadnost, a ne ja Vašu. Ja hoću da vam pomognem da Vi korigujete stavove", istakao je Mugoša.
Poručio joj je i da ga ne uvlači u bolesne političke vrtloge.
Paunović: SNP nikad nije potirala ničije postojanje
Paunović je zatim pitala sa kim se Mugoša svađa, poručivši kako je odgovorila "kako smatra da treba".
"Samo sam htjela da kažem da SNP nikada nije pokušala da potre ili ponizi ničije postojanje", ustvrdila je ona.
BS, LP i Forca podržale izbor Đurović
Amer Smailović (BS) kazao je kako će partija iz koje dolazi podržati izbor Danijele Đurović.
"Vjerujem da će ona biti na braniku svih vitalnih interesa Crne Gore", istakao je Smailović.
Genci Nimanbegu (Forca) kazao je kako se nada da će Đurović uspjeti da obnovi dijalog u Skupštini Crne Gore, ali i da je formiranje manjinske Vlade iznuđen potez.
Danijelu Đurović podržao je i Andrija Popović (LP).
Današnjom sjednicom, na samom početku, predsjedavao je potpredsjednik Ervin Ibrahimović.
U sali su, inače, bila 44 poslanika, i to iz Demokratske partije socijalista, Socijalističke narodne partije, kluba "Crno na bijelo", Socijaldemokratske partije, Socijaldemokrata, Bošnjačke stranke, Force, Demokratske partije i Liberalne partije.
DF, Demokrate, Ujedinjena i Prava nijesu došli na Cetinje
Kako je to i ranije najavljeno, poslanici Demokratskog fronta, Demokrata, Ujedinjene i Prave Crne Gore nijesu došli na Cetinje.
Pet poslanika iz redova DPS, SNP, URA, BS i SDP danas su u proceduru predali i izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi, kojima bi lokalni izbori, koji su zakazani za jun, bili odloženi za 30. oktobar.
Na dnevni red su uvrštene i izmjene Zakona o porezu na nepokretnost.
Nije prihvaćen prijedlog poslanika SD-a, da na dnevni red budu uvrštene izmjene zakonskih akata o akcizama, smanjenju PDV-a na osnovne životne namirnice i ograničenju cijena.