„Većeg apsurda nemoguće je zamisliti - da u jednoj državi gdje je izborni zakon nakon Ustava najvažniji, ne postoji ustavni osnov za donošenje tog zakona.“
Zoran Vukčević iz DPS-a:
„Ako govorimo o apsurdima, zaista je apsurdno da neko stiče pravo da bira i da bude biran a da nije državljanin Crne Gore.“
Opozicija tvrdi da odluke odbora za ustavna pitanja zavise od toga ko je predlagač zakona.
U prijedlogu opozicije, navodi Gošović, građanima se daje prilika da u neograničenom vremenskom periodu steknu crnogorsko državljanstvo, dok je u prijedlogu vlasti taj rok ograničen na godinu.
„U skladu je za Ustavom kad ga predlažu iz vladajuće koalicije, ali ako ga predlaže opozicija onda je neustavan.“
Za Zorana Vukčevića, i godina je dug rok.
„Ukoliko neki građanin iz bilo kojeg razloga ne želi da se upiše tamo gdje treba da bi stekao pravo glasa, teško možemo govoriti o tome da ovaj prijedlog ima prolaznost.“
Poslanica SNP-a Snežana Jonica podsjetila je da je skoro 18 hiljada građana podnijelo zahtjev za prijem u crnogorsko državljanstvo, a da je MUP donio svega 6 hiljada pozitivnih rješenja.
„Oko 65 hiljada građana iz biračkog spiska nema podatke o državljanstvu. Svaki osmi. “
Poslanik SDP-a Rifat Rastoder priznao je da su neke odredbe bolje regulisane prijedlogom opozicije nego vladajuće koalicije. Razlog zašto poslanici SDP-a ipak ne podržavaju opozicioni prijedlog je pitanje ko je nosilac biračkog prava.
Pored SDP-a, prijedlog nisu podržali ni poslanici DPS-a tako da prijedlog nije usvojen.