Iz vladajuće koalicije je ocijenjeno da je produženje roka racionalan i opravdan potez, jer se njime otklanjaju pravne sumnje u legalnost predstojećih lokalnih izbora. Opozicija je, međutim, kritikovala novo produženje roka za usaglašavanje izbornog zakonodavstva, smatrajući to neodgovarnim ponašanjem vlasti.
"Produženjem roka za važenje Ustavnog zakona stvoriće se uslovi da se produži važenje Zakona o izboru odbornika i poslanika, kako bi predstojeći lokalni izbori u potpunosti bili legitimni i legalni", kazao je Vuković.
On je istakao da je važno da lokalni izbori 23. maja budu sprovedeni po postupku koji neće imati bilo kakve pravne sumnje.
Vuković je naveo da se je produženje roka neminovan i racionalan potez, ali i izrazio sumnju da će novo produženje biti dovoljno za okončanje posla.
Poslanik SDP-a Borislav Banović podržao je produženje roka za usaglašavanje zakonodavstva sa Ustavom, navodeći da opozicija samo kritikuje to rješenje, a ne nudi nijedno drugo. On smatra da je pitanje autentičnog predstavljanja manjinskih naroda kompleksna materija koju nije lako riješiti, što je jedan od uzroka novog produženja roka.
Predstavnici DPS-a i SDP-a istakli su da je važeće izborno zakonodavstvo usvojeno konsenzusom.
Poslanik Socijalističke narodne partije Neven Gošović ukazao je da parlament za dvije i po godine nije uspio da usaglasi izborno zakonodavstvo sa najvišim pravnim aktom.
Prema njegovim riječima, vladajuća koalicija je odgovorna zašto to još nije urađeno. „Jasno je da parlamentarna većina ne želi da se odrekne monopola koje ostvaruje na osnovu neusaglašenog izbornog zakonodavstva", kazao je Gošović.
Predstavnik Nove srpske demokratije Emilo Labudović smatra da je predlog o ponovnom produženju roka rezultat nesposobnosti vladajuće koalicije da se riješi to pitanje. On je istakao da NOVA iz principijelnih razloga ne može glasati za novo produženju roka, kao i da je odgovornost za novo produženje roka isključivo na vladajućoj koaliciji.
"Radi se o osionom ponašanju vlasti, jer smatramo da je bilo dovoljno vremena da se taj posao završi", kazao je Labudović.
Poslanik Pokreta za promjene Koča Pavlović rekao je da ta stranka ne može podržati novo produženje roka, jer se radi o antiustavnom potezu. "Nećemo učestvovati u bilo kakvom derogiranju Ustava, jer to znači derogiranje države, a mi na to ne pristajemo", kazao je on.
Poslanik Bošnjačke stranke Kemal Purišić založio se za što hitnije usaglašavanje izbornog zakonodavstva sa najvišim pravnim aktom. "Po treći put produžavamo rok i to nije dobro", kazao je on, dodajući da BS zboz toga ne može podržati novo produženje roka. Purišić smatra da je problem u tome što neko, zbog trenutnih interesa, ne želi da u izborni zakon implementira ono što je predviđeno Ustavom, a tiče se autentične zastupljenosti manjinskih zajednica. "Apelujem da što prije riješimo ovaj problem", kazao je on.
Poslanici albanskih nacionalnih partija, Mehmet Bardhi i Amir Holaj, saopštili su da neće glasati za novo produženje roka.
Skupština Crne Gore dostavila je ranije Venecijanskoj komisiji radnu verziju izbornog zakonodavstva, a njihovo ekspertsko mišljenje, prema najavama, očekuje se u junu.
Ustavom je predviđeno da je za izmjene izbornog zakonodavstva potrebna dvotrećinska većina u parlamentu.