Medenica je navela da su crnogorski sudovi u izvještajnoj godini završili 125.786 predmeta, ili 14.038 više u odnosu na 2008. godinu.
Vrhovni sud je završio 21,73 odsto više predmeta, viši sudovi 35,79 odsto, Upravni 25,91 odsto, Apelacioni 18,37 odsto, Privredni 3,29 odsto i osnovni 4,59 odsto više predmeta.
"Kod ovakvih rezultata može se zaključiti da je sudska vlast ostvarila svoju funkciju, jer je od ukupnog broja predmeta koji su bili u radu završila 75 odsto", istakla je Medenica. Prema njenim riječima, sudije su u 2009. godini, i pored najveće opterećenosti predmeta u zadnjoj deceniji, završile najveći broj predmeta i održali potrebni kvalitet. "Crnogorsko sudstvo je mnogo efikasnije nego što je ranije bilo", navela je Medenica. Ona je kazala da, bez obzira na značajan rezultat i vidljivi pomak u efikasnosti, ostaje dosta prostora za još ažurniji i kvalitetniji rad sudova.
Poslanici opozicije su ocijenili da je veća ažurnost pravosuđa nesporna, ali su ukazali da je i dalje jak politički uticaj vlasti na crnogorsko sudstvo.
Poslanik Pokreta za promjene Koča Pavlović kazao je da njegova stranka neće glasati za prihvatanje Izvještaja, ocijenivši da nema napretka u pravosuđu dok je Medenica na njegovom čelu. "Mi smatramo da je stanje u sudstvu nezadovoljavanjuće, da je model Sudskog savjeta loš, odnosno da je pravosuđe stavljeno u funkciju ostanka na vlasti aktuelnog vladajućeg establišmenta, naveo je. Pavlović je kazao da u sudstvu vladaju nepotizam i partijska poslušnost. On je dodao da pitanju korupcije unutar sudstva nije posvećena potrebna pažnja.
Neven Gošović iz Socijalističke narodne partije ukazao je na potrebu veće nezavisnosti pravosuđa, a za to je potrebna finansijska samostalnost. "Potrebno je obezbijediti efikasan i održiv sistem finansiranje pravosuđa", kazao je.
Poslanik Demokratske partije socijalista Predrag Sekulić istakao je veću ažurnost crnogorskog sudstva. Prema njegovim riječima, uspjeh je značajniji time što veća efikasnost nije ostvarena na uštrb kvaliteta rada sudova. "DPS smatra da je crnogorsko sudstvo dobro, pravično i pošteno", naveo je Sekulić.
Njegov partijski kolega Miodrag Vuković ocijenio je da plate sudija nijesu loše, već dobre. "Pričom o lošim platama se ne može braniti eventualni nerad i moguća korupcija", smatra on.
Parlament je razmatrao i Izvještaj o radu tužilaštva za 2009. godinu u kome se navodi da je u Crnoj Gori, u odnosu na ranije godine, prisutan pad kriminaliteta, a debata o tom dokumentu biće nastavljena sjutra.
Vrhovni državni tužilac Ranka Čarapić je, predstavljajući Izvještaj, kazala da su tužioci prošle godine izuzetno i kvalitetno radili, odnosno ostvarili značajne rezultate. Ona je navela da u strukturi kriminaliteta preovlađuju lakša krivična djela, dok ona najteža čine oko 8,4 odsto. Čarapić je kazala da je u opadanju broj krivičnih djela koja se odnose na narkotike, silovanja i nasilja u porodici, dok je u porastu broj krivičnih djela protiv javnog reda i mira. Ona je istakla da ohrabruju rezultati rada Specijalnog odjeljenja za suzbijanje kriminala, kao i da je tužilaštvo doprinijelo afirmaciji reformi u krivičnom zakonodavstvu, posebno u oblasti alternativnog rješavanja sporova.
Poslanici opozicije optužili su vrhovnog državnog tužioca da pukom statistikom želi da očuva lažnu sliku o tome da je kriminalitet u Crnoj Gori u stalnom padu. Oni su ocijenili i da tužilačka organizacija nije oslobođena od političkog uticaja vladajućih struktura.
Čarapić je odbacila ocjene da je Tužilaštvo pod političkim uticajem i ponovila da je nesporna puna posvećenost te institucije borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. "I mi smatramo da na tom planu nije urađeno dovoljno, zbog čega ćemo dati odlučniji doprinos borbi protiv kriminala i korupcije, ali Tužilaštvo ne može samostalno da se bori protiv tih pošasti", kazala je.
Poslanik Pokreta za promjene Koča Pavlović optužio je Čarapić da pukom statistikom želi da očuvati lažnu sliku o tome da je kriminalitet u Crnoj Gori u stalnom padu. On je naveo da je Tužilaštvo ignorisalo preporuku parlamenta da se napad na lidera PZP-a Nebojšu Medojevića tretira kao krivično djelo, što je više nego dovoljno da se ne podrži Izvještaj.
Njegov partijski kolega Branko Radulović kazao je da je premijer Milo Đukanović najodgovorniji za sve što se dešava Medojeviću i njegovoj porodici. Radulović je naveo da odgovornost snosi i vrhovni državni tužilac, jer nije bilo preventivnog djelovanja Tužilaštva.
Poslanik Socijaldemokratske partije Raško Konjević nije se složio sa ocjenom Čarapićeve da je povećano povjerenje javnosti u tužilačku organizaciju. Prema njegovim riječima, statistika nije suština o radu Tužilaštva. "Bilo je napretka, ali nijesam stekao utisak da je ostvaren suštinski napredak u radu Tužilaštva", kazao je Konjević, podsjećajući da iz Brisela konstantno stižu upozoravajući singnali o potrebi pojačane borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Poslanik Socijalističke narodne partije Neven Gošović sumnja da će Tužilaštvo biti spremno da djeluje u skladu sa novim Zakonikom o krivičnom postupku, kojim je tužiocima povjereno vođenje istrage. On smatra da Tužilaštvo nije nezavisno i samostalno, niti da je oslobođeno od političkog uticaja vlasti.