Politika

Skupštinski Odbor podržao Izvještaj o radu tužilaštva

Izvor

Odbor je predložio Skupštini da, pored Izvještaja, usvoji i zaključke tog tijela o tom dokumentu. Protiv Izvještaja i zaključaka glasali su poslanici Socijalističke narodne partije, Nove srpske demokratije i Pokreta za promjene.

U zaključcima se navodi da je DT kao jedinstven i samostalan organ izvršavalo svoju ustavnu i zakonsku obavezu gonjenja pravnih i fizičkih lica zbog krivičnih djela koja se gone po službenoj dužnosti, “kao i funkciju gonjenja učinilaca drugih kažnjivih djela”.

Odbor je predložio da je potrebno nastaviti sa efikasnom primjenom novog Zakonika o krivičnom postupku, posebno u dijelu koji se odnosi na sprovođenje tužilačke istrage, na nivou osnovnih i viših državnih tužilaštava.

- Potrebno je omogućiti što bolju primjenu alternativnih načina rješavanja krivičnih sporova u većem broju krivičnopravnih slučajeva, čime će se i dalje smanjivati broj predmeta u postupcima pred sudom, navodi se u zaključcima Odbora u koje je agencija MINA imala uvid.

Neophodno je, kako se navodi, jačati kapacitete Odjeljenja za suzbijanje organizovanog kriminala, korupcije, terorizma i ratnih zločina, povećavanjem broja stručnih osoba koja bi tužiocima pomagala u takvim predmetima.

- U procesu dalje reforme pravosuđa, izmjenama propisa koje su predložili eksperti Evropske komisije, potrebno je riješiti i pitanje preširoko određenje stvarne nadležnosti tog Odjeljenja, tako što će se bnjegov djelokrug svesti samo na slučajeve teških i najtežih oblika kriminala, kaže se u zaključcima.

Navodi se da građane treba ohrabrivati i podsticati na prijavu slučajeva korupcije, a da je na otkrivanju tih djela potrebno jačati saradnju između institucija, “posebno policije i Tužilaštva, jer se bez blagovremene i potpune razmjene informacija ne može doći do boljih rezultata u borbi protiv te pojave”.

Vrhovni državni tužilac Ranka Čarapić ranije je, na sjednici Odbora za politički sistem, rekla da je Crna Gora prošle godine imala dobre rezultate u borbi protiv organizovanog kriminala, ali nije bila uspješna u borbi protiv visoke korupcije.

Čarapić je kazala da je prošle godine zabilježen pad opšteg kriminaliteta za skoro sedam odsto u odnosu na 2010, kao i da je učešće izvršilaca najtežih krivičnih djela u ukupnom kriminaliteta smanjeno za 7.42 odsto.

- Imamo pad ukupnog kriminaliteta i pad opšteg kriminaliteta kada su u pitanju najteža krivična djela, pojasnila je ona.

Prema riječima Čarapić, zabilježen je pad prijavljenih izvršilaca u oblasti korupcije i u tom segmentu postoji smanjenje iz godine u godinu.

Kako je kazala, zabilježen je porast broja procesuiranih izvršilaca iz oblasti organizovanog kriminala za 108 odsto više nego u 2010. godini, a u pitanju su uglavnom slučajevi organizovanog prometa narkotika.

- Crna Gora je prošle godine imala rezulltata u borbi protiv organizovanog kriminala, ali nije imala dovoljno rezultata u borbi protiv visoke korupcije, ocijenila je Čarapić.

Ona je navela da je u oblasti korupcije prošle godine ostvaren pad prijavljenih počinilaca za 52 odsto.

Odbor je jednoglasno podržao i Predlog izmjena Zakona o lokalnoj samoupravi, koje su podnijeli poslanici Socijaldemokratske partije Raško Konjević i Hidajeta Bajramsaphić. Ovim dokumentom predviđa se da svi ugovori koje opština sklapa sa privatnim licima moraju biti objavljeni na njenoj internet prezentaciji.

Odbor je prihvatio i amandman SNP-a, da se objavljuju i ugovori sa fizičkim licima, sportskim klubovima i nevladinim organizacijama.

Portal Analitika