Ako je suditi po članku portala Analitika, Njegova ekselencija gospodin Martin Pamer, ambasador Republike Austrije u Podgorici, neupućen je u materiju kojom se pozabavio. Po navodima Analitike, NjE g. Pamer je izjavio da ,,Srbija ne dodeljuje sredstva svojoj etničkoj manjini u Austriji jer zna da na takav način ne mogu ostvariti nikakav politički uticaj na izborima u toj zemlji, što u CG očigledno očekuju”. Kao i da je ,,očigledno da neki u Srbiji nisu još prihvatili CG kao nezavisnu državu, ali da sa time nisu raščistili ni neki u CG”.
Resor dijaspore je u prošloj godini sufinansirao, sa 1.600.000 dinara (160.000 evra) projekte srpskih zajednica u Beču i Salcburgu. I sve to ne računajući materijalnu pomoć resora za kulturu, prosvetu i drugih državnih organa.
Srpska lista pozdravlja i ohrabruje politiku inkluzije Srba u Republici Austriji. Za razliku od crnogorske države gde je srpska manjina autohtona, u Austriji ona čini ekonomsku imigraciju. Do 2001. godine četvrtina Srba od ukupnog broja naših sunarodnika koji žive u Autriji, dobila je austrijsko državljanstvo. Nastavak naturalizacije će povećati relevantnost Srba u austrijskoj politici što će zasigurno dovesti i do ostvarenja statusa nacionalne manjine kao jasnog cilja svih srpskih udruženja u Austriji.
Crnogorska država, s druge strane, osporava svako Ustavom zajemčeno i zakonsko pravo Srba. Ironija je u tome da u Beču srpska deca uče srpski u školama, dok u Podgorici, Nikšiću, Bijelom Polju, Baru, Beranama, Pljevljima ili Herceg-Novom to ne mogu. Besmisleno je da se grad Beč srpskim jezikom obraća svojim građanima Srbima (svakom desetom) dok grad Podgorica ni na koji način ne uvažava jezik jedne četvrtine svog građanstva.
Što se tiče političkog stava o izmeni državnopravnog statusa crnogorske države, svetost te slobode jamče međunarodni dokumenti kao što su Evropska konvencija o ljudskim pravima SE 1949, Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima UN 1966 i Kopenhaški dokument OEBS 1990. To je urezano u Ustavu Republike Srbije (2006.) i Ustavu Crne Gore (2007.) gde ovaj drugi akt čak sadrži izričite uslove za izmenu državnopravnog statusa.
Igor Jaramaz, potpredsednik Političkog saveta Srpske liste
Beograd, 25. jul 2012