Ukoliko Više državno tužilaštvo Crne Gore ostane dosljedno javno izrečenom obećanju, mitropolit Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori Amhilohije Radović mogao bi da prekršajno odgovara zbog, više puta javno izrečenog, govora mržnje. A ukoliko prekšajna prijava opstane – shodno odredbama Zakona o javnom redu i miru - čelnik SPC u Crnoj Gori bi mogao da plati kaznu od 165 do 1.100 eura.
Sudska kazna za vjerskog poglavara!? Odmah se, sve srpsko, nadalo u odbranu. Velibor Džomić, podgorički paroh prekomandovan u koordinatora Pravnog savjeta Mitropolije, žustro je zaključio „da se radi o presedanu“ te da će zbog prekršajne prijave „Crna Gora biti prva zemlja u EU koja je sudila crkvenim velikodostojnicima“.
Probudile su se i neke parlamentarne stranke, od Milićeve „građanske“ SNP koja je ustanovila da Amfilohije u stvari nije kleo nego „samo upozoravao i odgovarao“, do Mandićeve Nove srpske demokratije koja je zaključila da svi „pošteni ljudi u Crnoj Gori“ treba da se osjećaju poniženim...Javio se i vanparlamentarni Dobrilo Dedejić za koga je sve ovo u Crnoj Gori u stvari ponavljanje makedonskog scenarija, kada je administracija u Skoplju sudski gonila i zatvorski kaznila sveštenika SPC...
Mitropolit ili građanin: Buka i bijes Amfilohijevih zaštitnika pokazuje da su nekako svi ostali zatečeni reakcijom Višeg državnog tužilaštva.

Stvari su ovozemaljske i prevashodno političke pozadine: domaći nacionalni radnici užasnuti su činjenicom da su se u Tužilaštvu Crne Gore uopšte osmjelili da napišu prijavu protiv mitropolita Amfilohija jer se tako - ruši jedan kult nedodirljivosti. Nema, dakle, velikih priča o tradiciji ili vjeri ili istoriji: građanin Radović je osumnjičen da je remetio javni red i mir nedoličnim izjavama. Svođenje srpskog mitropolita na običnog, politički nekorektnog populistu – to je onaj težak udarac za ovdašnje ljubitelji lika i djela velikodostojnika SPC.
U tom smislu, najava prekršajne prijave – čak i da se zadrži sve na nivou prekšajnog postupka – je neka vrsta državne poruke Amfilohiju da je došao do dopuštene ivice i da je vrijeme da se tu zaustavi.
Sloboda govora ili sloboda optuživanja: Pitanje je, međutim, da li je najava sudskih sankcija javnog govora mržnje - adekvatna državna reakcija?

Ali, budimo politički korektni: Amfilohijevi izlivi kletvi i uvredljive sintagme nijesu baš novina na crnogorskoj političkoj sceni. Počev od Mila Đukanovića, Momira Bulatovića još s početka devedesetih, zaključno sa ovoremenim liderima opozicije poput Nebojše Medojevića ili Andrije Mandića, crnogorska politička scena je obilovala nacionalističkim i populističkim tiradama sve do ličnih i stranačkih uvreda... Zar je neko zaboravio onu predreferendumsku retoriku kolumniste jednog ovdašnjeg dnevnog lista „o Crnogorcima kao montenegrinskom šestoprstom kleptomanskom kentauru koji ima spljoštenu glavu ?!“
Sve te nedopustive, uvredljive - ponekad i skaradne - izjave ostale su van domašaja ili interesovanja crnogorskog tužilaštva i crnogorskih sudova. Zašto bi sada, makar i prekršajno, država ćerala mitropolita Amfilohija kada već nije mnoge ovdašnje narodne tribune? Uprkos rječniku koji mnogim Crnogorcima para uši i spušta se ispod nivoa elementarne pristojnosti - ispadi mitropolita Amfilohija mogu se, uz veliki stepen tolerancije, možda podvesti pod onu „sivu političku zonu“, na granicu između slobode govora i slobode vijeđanja.
Crkvene opsjene o Rumiji: Stoga je pravno utemeljenije a politički korektnije zahtijevati da crnogorska pravna država reaguje na konkretna djela mitropolita Amfilohija Radovića. Prvenstveno na ono najvidljivije, crkvu na Rumiji.
U danu kada se sastajao sa premijerom Igorom Lukšićem, srpski mitropolit je ponovo razastro istorijske opsjene o Rumiji i famoznoj crkvi. Iako je desetak dana ranije konstatovao da SPC izgradnjom na Rumiji obnavlja staro predanje, nakon susreta sa crnogorskim premijerom, Amfilohiju se - poput nekima slika Gospe - ukazala – slika nove istorijske istine. Srpski mitroplit bez dlake na jeziku veli da je na vrhu Rumije vjekovima bila crkva Svete trojice i da je ista porušena od Turaka. „Tačno se zna 1571. godine“, kaže Amfilohije. Tako crkva na Rumiji, po svjedočenju samog Amfilohija, čas izranja kao istorijski fakat a čas se gubi kao „drevno predanje“...
Istorija bilježi drugačiju istinu. U arhivama u Turskoj pomenute crkve nema; u mletačkim knjigama crkve – ni u fusnotama... Čak je nema ni u arheologiji ni u istoriji rađenoj po nalogu Beograda. Tri godine nakon Podgoričke skupštine, istoričar Andrija Jovićević, po nalogu Jovana Cvijića, bilježi u knjizi „Crnogorsko primore i Krajina“ sakralne objekte na Crnogorskom primorju. Na Rumiji – nema crkve; samo trag o nekom starom paganskom običaju.

Simbol pobjede nad Crnom Gorom: I sam je mitroplit Amfilohije upućen da se prvi put ukazala crkva – baš kada je dopremljena helikopterima srpske armije na vrh Rumije! Zbog čega je onda silna energija utrošena za špirenje istorijskih obmana?
Srpski mitroplit najbolje zna zašto: crkva na Rumiji nije pokušaj istorijskog ponavljanja, niti je po svojoj funkciji i suštini sakralni objekat već ima – prevashodnu političku namjenu. Postavljanje na vrh Rumije je, samo dijelom, predatorski ritual obilježavanja teritorije. Značaj Amfilohijeve limene tvorevine je dublji, istovremeno i zastrašujući - promjena istorijskog nasljeđa. Nasilno stvaranje legende o crkvi na Rumiji je pokušaj religijskog inžinjeringa karakterističnog za nacionalističke projekte, u ovom slučaju – kreiranja pravoslavno čiste teritorije.
Istovremeno i simbol bezakonja. Opstanak crkve na vrhu Rumije znači i kršenje crnogorskog Zakona o spomenicima kulture; ali i svih, „običnih“ zakona koji važe za pravna i fizička lica, poput zakonske zabrane zloupotrebe državnog zemljišta. Ali i međunarodnih konvencija koje je Crna Gora potpisala, poput Deklaracije Uneska o zabrani namjerne destrukcije kulturnog nasljeđa. Opstajanje pravoslavne limene crkve na vrhu Rumije, kao i opstajanje brojnih devastiranih sakralnih objekata širom Crne Gore, preuređenih u novovizantijskom, novoraškom stilu, je stvaran dokaz da je Srpska pravoslavna crkva ne samo jača od državne administracije nego da je - iznad države Crne Gore.
Zbog toga podizanje prekršajne prijave za govor mržnje nije pravi državni odgovor na činjenje velikodostojnika SPC. Više liči na javno priznanje da je država Crna Gora - još uvijek nemoćna da sprovodi zakone i štiti vlastitu teritoriju. Da nije tako, limena se crkva ne bi presijavala na vrhu kultne crnogorske planine niti bi naredba o njenom izmještanju godinama čamila zaključana u ladici stola resornog minsitra u Vladi Crne Gore.
Draško ĐURANOVIĆ