Time je potvrđena ranija odluka Okružnog suda u Kranju, koji je maja prošle godine odbacio zahtjev Aleksandra II na polovinu imanja, u vrijednosti od 260.000 eura. Aleksandar II, koji živi u Parizu, najavio je da ipak neće odustati od svog zahtjeva.
Njegov advokat Peter Kos izjavio je da će Karađorđević zatražiti reviziju postupka na Vrhovnom sudu, prenijela je agencija STA. U slovenačkom državnom tužilaštvu za "Delo" ocenjuju da je presuda - koja je donijeta 28. marta - očekivana.
Karađorđević će, takođe, morati da plati sudske troškove u iznosu od 3.500 eura. Sud u Kranju odbacio je u maju 2011. godine sve zahtjeve Aleksandra II koji se tiču imovine koju je njegov otac kupio prije Drugog svjetskog rata, a koja je sada u posjedu države Slovenije. Osim zahtjeva za oko polovinom parcela na Brdu kod Kranja, on je podnio i zahtjev za isplatu odštete
Procedura denacionalizacije posjeda na Brdu kod Kranja je odavno završena, a porodica Karađorđević nema pravo na povraćaj prethodnog vlasništva u skladu sa zakonom iz 1991. godine o povraćaju imovine koja je nacionalizovana posle Drugog svetskog rata
Aleksandrova sestra Jelisaveta Karađorđević nije uložila zahtjev kojim bi tražila drugu polovinu ovog imanja.
"Dekretom iz 1947. godine Brdo kod Kranja je konfiskovano od kneza Pavla. Istim Dekretom su konfiskovane vile na Bohinjskom i Bledskom jezeru, imovina kralja Aleksandra Prvog i kraljice Marije, vladajuće grane Doma, čiji je direktan naslednik princ Aleksandar", razjasnila je ranije i Kancelarija princa Aleksandra.
Najbolje očuvan dvorac u Sloveniji
Brdo kod Kranja je dvorac u Sloveniji, zapadno od sela Predoslje u Gorenjskoj. Smatra se najbolje očuvanim renesansnim dvorcem u Sloveniji. Sagradio ga je početkom 16. vijeka (1510) gorički velmoža i kranjski grof Jurij Egh. Često je dograđivan i mijenjao je vlasnike - sredinom 18. veka je bio u vlasništvu barona Zoisa. Od godine 1935. je bio u vlasništvu jugoslovenskog kraljevskog namjesnika, kneza Pavla Karađorđevića.
Po završetku Drugog svjetskog rata je postao slovenačka rezidencija Josipa Broza Tita. Kada je Slovenija stekla nezavisnost, počeo je da služi za protokolarne potrebe Vlade Slovenije. U njemu su izložena vrijedna umetnička djela - slikari Zoran Didek, France Mihelič, France Pavlovec, Maksim Sedej, skulptori Boris i Zdenko Kalin, Karel Putrih i Frančišek Smerdu. Godine 2001, bio je mjesto sastanka na vrhu između američkog predsjednika Džordža Buša i ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Foto: AP