Na pitanje znače li njene izjave da je Sloveniji od Ljubljanske banke manje važan izvještaj o nadzoru koje treba da bude objavljen u oktobru, a koje neke od zemalja EU čekaju kako bi počele ratifikaciju, ona je odgovorila da ne želi da određuje što je veći, a što manji prioritet.
Iako na te izjave nije, kako je rekao, dobio konkretan odgovor, Leko je naglasio da su Zagreb i Ljubljana u drugim stvarima potpuno saglasni, poput potrebe saradnje u EU ili među skupštinama. Leko i Tomc sastali su se na marginama evropske konferencije predsjednika parlamenata zemalja Savjeta Evrope.
Vanjskopolitički odbor slovenačkog parlamenta podržao je politiku vlade i ministra vanjskih poslova Karla Erjavca, kojom se ratifikacija hrvatskog pristupnog ugovora s EU uslovljava rješavanjem pitanja Ljubljanske banke i njezinih štediša, objavila je i slovenačka agencija STA.
- Tek kada se to pitanje riješi u skladu s već prihvaćenim međunarodnim aktima, moći će da počne postupak ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora s EU - rekao je za tu slovenačku agenciju Jožef Horvat, predsjednik Odbora za vanjsku politiku.
Horvat je kazao da pitanje Ljubljanske banke treba riješiti u skladu sa sporazumom svih nasljednica bivše SFRJ o sukcesiji, a u skladu s obavezama koje je Hrvatska prihvatila tokom pregovora s EU o poglavlju Slobodan protok kapitala.
- Naša poruka nije da Hrvatskoj zatvaramo vrata EU-a, nego pozivamo hrvatsku politiku da se drži obveza koje je prihvatila - rekao je Horvat i dodao da su se s tim stavom složili svi članovi odbora u kome su predstavnici svih političkih stranaka.