Optuženi Vladimir Erić negirao je krivicu povodom prokopavanja tunela do dopoa Višeg suda u Podgorici i istakao da okrivljene, izuzev Veljka i Milana Markovića, ne poznaje.
“Petog avgusta uveče krenuo sam sa drugom Veljkom Markovićem ka Crnoj Gori. Oko osam sati sjutradan stigli smo u Podgoricu i parkirali se kod tržnog centra Big fashion. Potom smo doručkovali, a ja sam se kasnije vratio ka Bosni i Hercegovini, jer sam morao da radim. Na granici sam zamoljen da prevezem carinika u Foču, nakon čega sam produžio za Loznicu. Potom sam, krajem avgusta otišao da radim u Švedsku u jedan auto servis. Nakon izvjesnog vremena, sestra mi je poslala link sa portala Vijesti u kojem se nalazila moja fotografija, dok se u tekstu navodilo da je za mnom raspisana Interpolova potjernica”, ispričao je Erić.
Napomenuo je na da je ulasku i na izlasku iz Crne Gore granične prelaze prešao sa ličnom kartom.
“Sa bosanske strane me tada nijesu legitimisali, već su samo pokazali da prodjem. Milana Markovića poznajem kao strica Veljka Markovića, a njega poznajem 23 godine i prijatelji smo. Ne znam da li je u Crnoj Gori bio tog vikenda kada sam ja dolazio”, istakao je optuženi.
On je kazao da ne poznaje nikoga od okrivljenih, osim Veljka i Milana Markovića i dodao da ih je prvi put vidio u sudnici.
I optuženi Predrag Mirotić negirao je krivicu i poručio da je njemu i njegovoj porodici zbog ovog postupka nanijeta velika šteta.
“Živim u Grbavcima i u dijelu gdje se navodi da ja pratim kombi, to je put kuda ja idem kući, pored Reno alijansa. Ne poznajem nikog od okrivljenih, osim Nikole Milačića, jer smo oženili dvije sestre. Obično smo se srijetali kod tasta i taste”, ispričao je on.
Kazao je da ima registrovano privredno društvo u Londonu i da se bavi održavanjem pojedinih platformi.
Naveo je da je iz pritvora izašao u oktobru 2021. ili 2022. godine i taj pritvor je trajao četiri mjeseca.
Na upit tužioca Marka Mugoše čiji je automobil Reno Klio koji je vozio na snimku u kojem se vidi Mirotić koji je navodno pratio sporni kombi, optuženi je rekao da se radi o automobilu njegove sestre koje je povremeno koristio.
Optužena Katarina Baćović navela je da nema veze sa krivičnim djelom koje joj se stavlja na teret i odbila da iznosi odbranu.
“Braniću se ćutanjem, jer sam već sve objasnila policiji i tužilaštvu”, istakla je Baćović.
Zbog toga, sudija Borko Lončar pročitao je njen raniji iskaz.
Na optužnici koja je potvrđena početkom januara su Podgoričani: Katarina Baćović, Marijan Vuljaj, Nikola Milačić i Predrag Mirotić, kao i Vladimir Erić iz Loznice i njegovi sugrađani, koji su u bjekstvu - Veljko Marković, Milan Marković i Dejan Jovanović.
Svim optuženima, osim Vuljaju, na teret je stavljeno krivično djelo kriminalno udruživanje u sticaju sa krivičnim djelom teška krađa.
Baćovićeva je osumnjičena i za krivično djelo falsifikovanje isprave, dok je Vuljaju stavljeno na teret krivično djelo pomoć učiniocu poslije izvršenog krivičnog djela.
Podizanje optužnice u ovom slučaju bilo je iznenađujuće za advokate okrivljenih budući da u istrazi nijesu, prema njihovim saznanjima, prikupljeni dokazi koji bi dali i nagovještaj ko stoji iza upada u depo Višeg suda, niti što je bio motiv zbog kojeg se krenulo u ovaj nesvakidašnji kriminalni projekat.
DNK vještačenje pokazalo je da u tunelu nijesu pronađeni biološki tragovi Piperovića, Milačića i Erića koji su, prema sumnjama tužilaštva, učestvovali u prokopavanju do depoa Višeg suda.
Istraga upada u depo Višeg suda 8. septembra 2023. godine pokazala je da motiv šestočlane grupe u ovom kriminalnom poduhvatu nije bio kontaminacija dokaza u istrazi ubistva Duška Jovanovića, kao i u predmetima koji se vode protiv pripadnika kavačkog klana, kako su to tvrdili pojedini političari nakon razotkrivanja ove afere.
Popis nestalih dokaza pokazao je da su tajni posjetioci iz depoa Višeg suda iznijeli 11 mobilnih telefona i 19 komada oružja, a prema nezvaničnim informacijama radi se uglavnom o pištoljima novije proizvodnje.
Izvori Pobjede iz obavještajnog sektora, kako smo pisali, kategorični su da je u depo upala mafija kako bi se domogla „svoga“ kokaina i „namirila“ dugove i da „posao“ nije mogla da završi bez podrške ljudi iz sektora bezbjednosti i vlasti.
Međutim, odmah nakon otkrivanja „tunela“, javnosti je saopšteno da više od tone kokaina, zaplijenjenog u Zeti, nije bilo deponovano u podrumu suda, već da je ta droga čuvana u kancelariji na spratu.
Iz svega se može zaključiti da su kopači, pošto u depou nijesu našli drogu, ponijeli sa sobom ono što su našli – oružje i telefone.