Abiznis

Smanjen broj radnih dozvola za strance

Izvor

Ministar rada i socijalnog staranja, Suad Numanović, kazao je da je prema Zakonu o zapošljavanju stranaca Vlada obavezna da do 31. oktobra u skladu sa migracionom politikom i kretanjem na tržištu rada u Crnoj Gori, utvrdi broj radnih dozvola, javila je Mina business.

- U odnosu na prošlu godinu smanjili smo broj radnih dozvola sa 25,05 hiljada na 16,5 hiljada, kako bi otvorili prostor za domaću radnu snagu, rekao je Numanović nakon sjednice Vlade na kojoj je usvojena Odluku o utvrđivanju broja radnih dozvola za strance za narednu godinu.

Od tog broja, kako je naveo, izdvaja se kvota od hiljadu radnih dozvola koje se mogu dodatno rasporediti za određenu namjenu u skladu sa potrebama na tržištu rada.

Prema namjeni, 14,7 hiljada dozvola pripada zapošljavanju stranaca u okviru kojih je utvrđena kvota od 11,2 hiljade za sezonsko zapošljavanje i 800 radnih dozvola za prekogranične usluge stranaca.

- Od 11,2 hiljade radnih dozvola za sezonsko zapošljavanje se prema djelatnostima odnose na oblast turizma i ugostiteljstva 4,5 hiljada, građevinarstva 3,5 hiljada, poljoprivredu 1,2 hiljade i dvije hiljade za druge poslove, precizirao je Numanović.

On je kazao da je u prošloj godini zaposleno preko Zavoda za zapošljavanje 8,5 hiljada domaćih radnika, pri čemu postoji tendencija rasta, jer je u prvih devet mjeseci zaposleno 9,5 hiljada. “Očekujemo da će tokom naredne godine zaposliti preko deset hiljada domaćih radnika”, kazao je Numanović.

Prema njegovim riječima, uvažene su karakteristike privredne strukture Crne Gore u kojoj postoji sezonsko zapošljavanje, sa ciljem da se, ne ugrožavajući potrebu tržišta rada i poslodavaca, da prednost domaćoj radnoj snazi.

On je naveo da bi ponuda na domaćem tržištu rada trebalo da zadovolji potrebe poslodavaca, jer je angažovanost nekvalifikovane i polukvalifikovane radne snage stranaca u dosta visokom procentu.

- Smatramo da za mnoge poslove koji stranci sezonski obavljaju postoji prostor za angažovanje domaće radne snage, kazao je Numanović.On je dodao da sve zemlje u okruženju prilikom utvrđivanja kvote imaju restriktivan pristup toj politici.

- U Hrvatskoj broj radnih dozvola iznosi 3,3 hiljade, Makedoniji tri hiljade, a Bosni i Hercegovini (BiH) između 2,5 i 2,8 hiljada dozvola, zaključio je Numanović.

Portal Analitika