Društvo

U cilju bolje zaštite zaposlenih u medijima

SMCG predložio izmjene Krivičnog zakona: Evo što one donose medijskoj zajednici

Ministarstvo pravde prihvatilo je tri od četiri predloga izmjena Krivičnog zakonika, koje je tokom javne rasprave predložio Sindikat medija Crne Gore (SMCG) uz pomoć advokata Mirka Boškovića.

SMCG predložio izmjene Krivičnog zakona: Evo što one donose medijskoj zajednici Foto: Foto: Shutterstock
Portal AnalitikaIzvor

Izmjene Krivičnog zakonika koje su dale dodatnu zaštitu zaposlenima u medijima stupile su na snagu u januaru 2022. godine. Tada su, na inicijativu SMCG, uvedeni kvalifikovani oblici krivičnih djela ugrožavanja sigurnosti, teškog ubistva, teške tjelesne povrede i prinude, kada su napadnute osobe koje obavljaju posao javnog informisanja, a zbog tog posla.

SMCG je pratio i analizirao primjenu zakona u praksi, nakon čega smo zaključili da krivično-pravnu zaštitu treba dodatno unaprijediti. Zato su u februaru 2025. predložili izmjene koje imaju za cilj bolju zaštitu medijskih radnika i radnica te drugih osoba koje rade u javnom interesu.

Strože kazne za lake tjelesne povrede nad novinarima

Pošto nanošenje lake tjelesne povrede trenutno sa sobom ne povlači visoke kazne, SMCG je predložio da se za to krivično djelo uvede kvalifikovani oblik – kada je žrtva novinar ili druga osoba obavlja posao od javnog značaja.

U takvim slučajevima, kazna bi bila stroža – na primjer od jedne do tri godine zatvora za osnovni oblik, a od šest mjeseci do pet godina za teži oblik, kada je upotrijebljeno oružje ili slično sredstvo.

Proširiti pojam “ugrožavanja sigurnosti”

Budući da je krivično djelo ugrožavanja sigurnosti jedno od najčešćih oblika ugrožavanja bezbjednosti medijskih radnika i radnica, smatramo da treba razmisliti o proširivanju inkriminisane zone kod osnovnog oblika.

U sadašnjoj verziji zakona, prijetnje se odnose samo na život i tijelo žrtve ili njoj bliskih osoba. Međutim, u praksi, novinarima se često prijeti imovinom, otmicom ili drugim ozbiljnim stvarima.

Zato smo predložili da se ovo krivično djelo proširi i na prijetnju “nekim drugim teškim zlom”, što bi sudovima omogućilo da u praksi pod ovu normu podvede različite vrste ozbiljnih prijetnji.

Preciznije kazne za prinudu nad novinarima

Trenutno zakonsko rješenje predviđa kaznu za osnovni oblik prinude u trajanju od tri mjeseca do tri godine, dok u slučaju da je djelo kvalifikovano kao svirepa prijetnja ili prijetnja ubistvom – kazna je šest mjeseci do pet godina.

Takođe, aktuelnim Krivičnim zakonikom propisano je da, ako je prinuda izvršena nad osobom koja radi posao od javnog značaja – poput novinara – kazna je šest mjeseci do pet godina.

Ipak, pravni tim SMCG problematizovao je to što zakon ne precizira da li se to odnosi samo na osnovni oblik prinude ili i na prinudu koja je kvalifikovana zbog svireposti ili teških prijetnji.

Smatraju da to može dovesti do paradoksa da se djelo koje uključuje dvije kvalifikatorne okolnosti - primjera radi, svirepost i napad na novinara - kažnjava isto kao djelo sa samo jednom takvom okolnošću

Zato je SMCG predložio da se ova norma precizira tako da jasno razlikuje kazne u zavisnosti od toga da li se djelo odnosi na osnovni (od šest mjeseci do pet godina zatvora) ili već kvalifikovani oblik (od jedne do osam godina).

Predložili su i dodatne kazne ako su posljedice ozbiljne – poput teške povrede (do deset godina zatvora) ili smrti (do 12 godina).

Kvalifikovani oblik propisati i kod proganjanja

Na kraju, SMCG je predložio da se i za krivično djelo proganjanja uvede kvalifikovani oblik – kada je žrtva novinar. Smatramo da je ovo posebno važno jer istraživanja iz regiona pokazuju da su novinarke često žrtve proganjanja.

"Nažalost, ovaj predlog nije usvojen, jer je Ministarstvo smatralo da je već pokriven drugim zakonskim odredbama. Ipak, SMCG ostaje pri stavu da ova zaštita mora biti jasna i posebna, zbog specifičnog položaja medijskih radnika i radnica", zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika