Društvo

Smjena direktora imaće posljedice po državni budžet i obrazovni sistem

Više od 150 smijenjenih direktora obrazovnih ustanova u Crnoj Gori tužilo je državu, nakon što je ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić donijela odluke o njihovom razrješenju sa funkcija. Sagovornici Gradske televizije ističu da će ovakva smjena direktora imati posljedice po državni budžet, ali i obrazovni sistem.

Smjena direktora imaće posljedice po državni budžet i obrazovni sistem Foto: PA/Arhiva
Gradski portalIzvor

Povreda radne obaveze zbog neformiranja školskog odbora navodi se kao najčešći razlog za smjenu više od 500 direktora obrazovnih ustanova u Crnoj Gori. Gotovo trećina njih odlučila je da zatraži pravdu pred nadležnim sudom. Dok čekaju epilog, advokat Mladen Tomović za Gradsku televiziju kaže da su razrješenja nezakonita, te očekuje da će smijenjeni direktori dobiti sudske sporove.

“Sve i da postoji povreda radne obaveze, ona je morala biti utvrđena u prethodno sprovedenom zakonitom postupku, gdje bi ta lica imala pravo da iznesu odgovarajuće činjenice i argumente u odnosu na ono za šta ih tereti resorno ministarstvo. Kako je u svim rješenjima to izostalo, jasno je da su predmetna rješenja nezakonita”, navodi Tomović.

Da su određene smjene nezakonite potvrđuje i odluka prvostepenog suda u Danilovgradu koja kaže da se bez zakonito sprovedenog postupka ne može govoriti o povredi ili zloupotrebi radne obaveze.

“Očekujem da će ta presuda biti potvrđena od strane višeg suda i da će, shodno tome, kao jedna analogija u svim ostalim postupcima biti donešene odgovarajuće presude”, rekao je Tomović.

Jedan broj smijenjenih direktora prihvatio je radno mjesto nastavnika u zamjenu da povuku tužbe. Naši sagovornici kažu da će smjene koje je potpisala ministarka Bratić imati posljedice.

Snežana Kaluđerović iz CGO ističe da štetu neće platiti ministarka, već građani Crne Gore.

“A ona neće biti mala, ne samo materijalna, ovdje imamo i drugi vid štete i posljedice koje sa sobom nosi nezakonita smjena direktora”, ukazuje Kaluđerović.

Prema riječima Tomovića, ukoliko podnosilac nije više u radnom odnosu, onda potražuje iznos pripadajućih mjesečnih naknada do kraja isteka mandata uvećan za zateznu kamatu do dana presuđenja.

“I druga situacija kada imamo da je lice u radnom odnosu vraćeno na radno mjesto nastavnika ili profesora, i onda se potražuje ta razlika zarade nastavnika i zarade direktora do isteka mandata”, dodaje Tomović.

Resorna ministarka Vesna Bratić kazala je krajem novembra u Skupštini da su smjene u skladu sa zakonom te da očekuje pozitivan sudski epilog. Upitana da li je spremna da snosi ličnu odgovornost u slučaju da se ispostavi da su pojedine smjene nezakonite, ministarka je odgovarila u svom maniru.

“Kada je riječ o mojoj ličnoj odgovornosti o ovom pitanju, ovaj odgovor ću završiti pitanjem “Da li treba da daju ostavke sve sudije čija se presuda ukine jer je nezakonita kao čin individualne odnosno lične odgovornosti”, rekla je tada Bratić.

Iz Centra za građansko obrazovanje kažu da više od deceniju ukazuju na, kako navode, štetni mehanizam i zakonsku odredbu po kojoj ministar imenuje i razrješava direktore. Tim putem nastavila je i nova vlast usvajanjem izmjena Zakona o obrazovanju i vaspitanju.

“Mi smo u nacrtu novog zakona ukazivali da će najavljivana smjena direktora, ukoliko taj nacrt bude usvojen, biti nezakonita. Da li je to bila nespretnost ili neznanje, računam da je to bila brzina da usvoje jednu nedorečenu uredbu u opštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju pa danas imamo nezakonitost smjene svih direktora”, rekla je Kaluđerović.

Kaže da će za potencijalnu štetu zbog smjene direktora biti odgovorni i poslanici koji su krajem maja prošle godine glasali za izmjene Zakona o obrazovanju i vaspitanju.

Portal Analitika