Svijet

Smrt Kačinjskog-greška posade

Izvor

Predstavljajući konačni izvještaj MAK na konferenciji za novinare, Anodina je objasnila da se u uslovima guste magle, koji nijesu dozvoljavali slijetanje, posada ipak odlučila da spusti letjelicu, iako nije imala dozvolu aerodromskih vlasti.

Navela je da je vidljivost na aerodromu bila oko 200 metara, pri čemu je minimalno dozvoljena vidljvost za taj aerodrom 1.000 metara, ali ni to upozorenje nije uticalo na odluku posade. "Bez obzira na to, posada nije donijela odluku da ode na rezervni aerodrom. Ta činjenica se može smatrati početkom vanredne situacije tokom letjenja", rekla je Anodina.

Prema njenim riječima, posada je donijela takvu odluku bojeći se negativne reakcije poljskog predsjednika u slučaju odlaska na rezervni aerodrom.

Navela je da je na takvu odluku pilota uticalo i to što je u kabini bio prisutan pilot glavnog komandanta Vojnih vazdušnih snaga Poljske Andžej Blasik, kojem je u krvi pronađeno 0,6 promila alkohola. Anodina je navela da je zaključak psihologa i avioeksperata, među kojima i poljskih, da je "prisustvo komandanta VVS u kabini pilota, sve do sudara aviona sa zemljom, vršilo psihološki pritisak na posadu da nastavi spuštanje letjelice u uslovima neopravdanog rizika sa dominantnim ciljem slijetanja po svaku cijenu".

Anodina je kazala da je tokom leta posada Tu-154 više puta dobila informaciju da meteorološki uslovi ne dozvoljavaju slijetanje na aerodrom Sjeverni Smoljensk.

MAK je utvrdio da je avion bio ispravan, ali da su u organizaciji posebno važnog leta postojali nedostaci u formiranju i pripremi posade, kao i izbora rezervnih aerodroma. Utvrđeno je, takođe, da posada poljskog aviona uoči polijetanja nije dobila informaciju o meteorološkim uslovima na aerodromu u Rusiji.

MAK je saopštio da je Poljskoj predat konačan izvještaj o uzrocima pada aviona, u kojem je zajedno sa predsjednikom Kačinjskim poginulo svih 96 putnika i članova posade. Kačinski je zajedno sa drugim visokim poljskim zvaničnicima letio u Katinj, gdje su sahranjeni poljski vojnici, koje se stijeljali pripadnici NKVD SSSR 1940. godine.

 Tusk prekinuo odmor zbog ruskog izvještaja o nesreći

Poljski premijer Donald Tusk prekida odmor i hitno se vraća u Poljsku poslije danas objavljenog izveštaja ruskog Međudržavnog komiteta za avijaciju (MAK) u kojem se krivica za pad aviona predsjednika Leha Kačinjskog, 10. aprila 2010. godine kraj Smolenska, prebacuje isključivo na poljsku posadu.

Poljski zvaničnici još ne komentarišu konačni izvještaj MAK-a, ali je ministar odbrane Bogdan Klih izjavio za poljski Radio ZET da je izvještaj, iako je većina stvari u njemu istina, on nepotpun i da 50 odsto do dvije trećine zaključaka ne stoji.

Ministar Klih je takođe osudio to što se izvještaj ne bavi time koliko su ruski kontrolori leta mogli da doprinesu nesreći. Upravo na ulogu ruskih kontrolora ukazivala je većina poljskih primjedbi na izvještaj koje su MAK-u poslali sredinom decembra.

MAK je u obzir uzeo svega 20 do 25 odsto primjedbi čisto tehničke prirode, a one koje su se bavile krivicom za nesreću je odbacio.

O izvještaju MAK-a, koji je premijer Tusk još kada je saznao prvu verziju označio za neprihvatljiv, raspravljaće u utorak Sejm poljskog parlamenta.

 Jaroslav Kačinjski odbacio ruski izvještaj

Brat blizanac pokojnog predsednika Poljske Leha Kačinjskog, Jaroslav, odbacio je danas u Varšavi izvještaj ruskog Medjudržavnog komiteta za avijaciju (MAK) o avionskoj nesreći 10. aprila kraj Smolenska, u kojoj je pored njegovog brata poginulo joss 95 ljudi.

"Ako bi prihvatili ruske teze time bismo morali da prihvatimo da su posada i neki od putnika bili banda samoubica. Nema nikakvih indicija da je posada imala takve sklonosti, a ni moj brat nije naginjao samoubistvu", rekao je brat blizanac pokojnog predsjednika na vanrednoj konferenciji za štampu u Varšavi.

Kačinjski je kazao da će njegova stranka Pravo i Pravda tražiti da Sejm poljskog parlamenta odbaci takav izvještaj ruske istrage posebnom rezolucijom."Jedino što u tom izvještaju može da se prizna kao istinito su izvještaji o vremenskim uslovima i da neki uređaji u avionu nijesu funkcionisali kako treba. Na ključna pitanja odgovora nema", rekao je Jaroslav Kačinjski.

Kao pitanja koja su ostala bez odgovora on je naveo to zašto je avion izgledao kao poslije masakra kada nije čeono udario u zid, a takođe šta je sa izjavama svjedoka koji su čuli pucnjeve i eksplozije podmah poslije pada.

"Ni tužilaštvo još nije isključilo moguchnost atentata", rekao je Kačinjski.

Po ocjeni Kačinjskog, ovakav izvještaj predstavlja - ruganje Rusije Poljskoj.

Portal Analitika