Zvaničnici iz Kancelarije za istraživanje korupcije (CIO) stigli su do Junove rezidencije nešto poslije sedam sati po lokalnom vremenu, rekli su svjedoci Rojtersu.
Kada su ušli u kompleks, CIO i policija su se suočili s pripadnicima Predsjedničke službe bezbjednosti (PSS), kao i vojnim jedinicama. Ministarstvo nacionalne odbrane Južne Koreje saopštilo je da su ti vojnici pod kontrolom PSS-a.
CIO je odustao od pokušaja da uhapsi Juna oko 13 sati i 30 minuta po lokalnom vremenu, plašeći se za bezbjednost svog osoblja, i rekao da "duboko žali" zbog Junovog nepoštivanja naloga za hapšenje.
"Procjenjeno je da je zbog nastalog zastoja praktično nemoguće izvršiti nalog za hapšenje", saopštio je CIO.
Advokat južnokorejskog predsjednika rekao je u petak da je izvršenje naloga za hapšenje Juna nezakonito i da će on preduzeti pravni postupak, ali nije otkrio detalje.
U međuvremenu, Junov tim advokata je ušao u predsjedničku rezidenciju.
Trenutni nalog za hapšenje važi do 6. januara i omogućuje istražiteljima da zadrže Juna samo 48 sati. Istražitelji tada moraju odlučiti hoće li zatražiti pritvor ili će ga osloboditi.
Jolov neuspjeli pokušaj uvođenja vanrednog stanja šokirao je naciju, ali je poništen samo nekoliko sati kasnije nakon masovnog otpora javnosti.
Južna Koreja je od tada u političkoj krizi. Nacionalna skupština izglasala je opoziv Jola 14. decembra, a Ustavni sud je pokrenuo postupak kako bi donio konačnu odluku o tome je li glasanje skupštine ustavno ili nije.
Jun je svoje političke protivnike označio kao "antidržavne snage" i rekao da je proglasio vanredno stanje kako bi zaštitio naciju.