Glavna tema razgovora iza zatvorenih vrata biće aktuelni problemi u funkcionisanju lokalnih samouprava, sa posebnim osvrtom na njihovo finansiranje i pitanje viška zaposlenih lokalnih službenika i namještenika, saopsteno je iz Ministarstva finansija, uz objašnjenje da sastanak organizuju u saradnji sa Zajednicom opština piše Pobjeda.
Koliki je višak zaposlenih u 21 opštini još se zvanično ne zna. Očekuje se da taj podatak možda bude saopšten danas nakon sastanka. Svaki službenik, odnosno namještenik koji bude proglašen tehnološkim viškom trebalo bi da dobije otpremninu u visini 12 bruto zarada, što je predviđeno odlukom koju je u aprilu usvojila Vlada.
U prvoj polovini maja potpredsjednik Lukšić je, podsjetimo, za Pobjedu kazao da nemaju podatak o broju tehnoloških viškova u administraciji.
- Veoma teško je i procijeniti. Taj posao je podijeljen u dvije ture. Dio posla je obaveza države ili Vlade, a drugi lokalnih samouprava. Opštine same treba da naprave procjenu viškova, a Vlada će biti spremna da podrži prilagođavanje. Za to se mora obezbijediti određeni socijalni paket, jer ništa nijeste riješili ukoliko tek tako smanjite broj zaposlenih - upozorio je Lukšić.
On je tada podsjetio da se Ministarstvo finansija dogovorilo sa
Svjetskom bankom da napravi analizu državne administracije, obrazovanja, zdravstva, penzijskog sistema, kompletne socijalne politike, uz preporuke koje bi mogle da budu okosnica budućih strukturnih reformi.
Vicepremijer je tada kazao i da je spekulacija da je visak oko 2.500 zaposlenih, što se u javnosti pominje.
- Prije nego što analiza bude gotova nemoguće je procijeniti. Predstoji izrada agende reforme javne uprave. Za reformu kompletnog sektora potrebno je od pet do deset godina. Ne možete obrazovanje ili zdravstvo, jednostavno rečeno, preokrenuti, odnosno unaprijediti brže. To su osjetljive oblasti u kojima potezi mogu da se vuku samo postepeno - upozorio je tada Lukšić.