"Pod zaštitom ćirilice se smatra ravnopravna upotreba oba pisma u radu državnih organa, organa državne i lokalne uprave, javnih preduzeća i ustanova kao i drugih organizacija i subjekata koji obavljaju javna ovlašćenja.
Smatramo da je u proteklih nekoliko decenija ćirilica nepravedno zapostavljena u Crnoj Gori, a razloge za to možemo naći u ponašanju prethodne vlasti koja je željela da potre sve što je istorija i tradicija našeg naroda pa samim tim i upotrebu ćirilice. Nije ih u tome mogao spriječiti ni najviši pravni akt države Ustav u kojem je nedvosmisleno utvrđeno da su ćirilično i latinično pismo ravnopravni.
Socijalisitička narodna partija Crne Gore vjeruje da će ovaj predlog Zakona naići na sveopštu podršku u našem parlamentu, s obzirom da je dosadašnji odnos prema ćirilici kao Ustavom propisanom pismu bio diskriminatorski. Od 2007. godine i tadašnjih ustavnih promjena, svi javni natpisi, nazivi ustanova, institucija, škola, putokazi i nazivi ulica ispisani su latinicom. Podsjetićemo samo da je jedno od naših najznačajnijih kulturnih blaga, Oktoih, napisan ćirilicom. Ako ništa, zbog toga bi trebalo da poštujemo ćirilicu i na taj način sačuvamo našu tradiciju.
Takođe, za sve one koji su zaboravili - u Crnoj Gori veliki dio građana ćirilicu doživljava kao jedan od najznačajnijih činilaca svog nacionalnog identiteta", naveo je Ivanović.