Politika

SNP: Crna Gora nije ostvarila poboljšanje u zaštiti životne sredine

Izvor

- Iako, nadležne institucije izjavljuju da su mnogo uradili na planu zaštite životne sredine, i da intenzivno rade na usklađivanju propisa iz ove oblasti sa zakonodavstvom Evropske unije, sa žaljenjem konstatujemo da u predhodnom periodu nijesu napravljena značajnija poboljšanja u oblasti životne sredine u Crnoj Gori. Naprotiv, nagomilani su problemi za čije rješavanje su neophodni vrijeme i novac, ali i bolji administrativni kapaciteti nadležnih institucija, ističu z SNP-a.

Iz partije navode brojne primjere devastacije prirode, “poput Dragišnice, Vasovih voda, Port Milene, brojnih deponija, uništenih parkova, koji nažalost, nebrigom i lošom urbanizacijom sve više postaju simboli crnogorskih gradova”.

- Važeće zakonske procedure se neadekvatno i nedovoljno primjenjuju. To se najbolje vidi na primjerima strateške procjene uticaja na životnu sredinu. Njihovo sprovođenje predstavlja značajan izazov za organe centralne i lokalne vlasti odgovorne za njihovu primjenu, posebno za slučajeve kada se planiraju veliki projekti i turistički ili stambeni objekti koji mogu ugroziti prirodna staništa. U tom smislu, potrebno je donijeti održive strateške i akcione dokumente, prije svega za oblasti: prostornog planiranja, gazdovanja šumskim i vodenim resursima, zaštite biodiverziteta i kulturnog nasljeđa, eksploatacije prirodnih resursa i mineralnih sirovina, upravljanja otpadom, itd, napominju iz SNP-a.

Partija poziva sve nadležne institucije, da u skladu sa svojim ovlašćenjima, zaustave dalju devastaciju prirodnih resursa i počnu sa efikasnom primjenom zakona iz oblasti zaštite životne sredine.

Takođe, pozivaju nadležne, prije svega pravosudne organe, da preduzmu mjere prema svima onima koji devastiraju prostor i šumske komplekse, nekontrolisano eksploatišu rječne materijale i mineralne sirovine, kontinuirano zagađuju površinske i podzemne vode, vazduh i zemljišta.

Jedna od tema obilježavanja ovogodišnjeg Svjetskog Dana zaštite životne sredine biće zelena ekonomija, čime će se i baviti Konferencije Ujedinjenih nacija o održivom razvoju (UNCSD) RIO+20.

- S tim u vezi još jednom ističemo, da u procesu pristupanja EU, i u oblasti zaštite životne sredine treba da učestvuje cijelo društvo, a posebno eksperti i profesionalci, kako bi se napravili vidljivi pomaci. Jer prirodna bogastva i ljepote Crne Gore, i nadasve njeni građani to zaslužuju, zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika