Politika

SNP: Depolitizovati izbor nosilaca pravosudnih funkcija

Izvor

Poslanički kandidat SNP-a Danijela Marković kazala je da Evropska unija (EU) počela pregovore sa Crnom Gorom poglavljima 23 i 24, koja se odnose na pravosuđe i borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, jer je, kako je navela, prepoznala probleme u društvu.

„SNP želi da oslobodi sudstvo od političkog uticaja. Depolitizacija znači da se sudije ne mogu birati kao do sada, već na osnovu znanja i stručnosti“, rekla je Marković na konferenciji za novinare.

Ona je kazala da nema presuda u slučajevima visoke korupcije.

„Presude se donose samo na niskom nivou. Slično je i sa slučajevima organizovanog kriminala, gdje se otkrivaju sitne mreže dilera droga, a ne dolazi se do vođa“, rekla je Marković.

Marković je podsjetila da je Specijalno Tužilaštvo za borbu protiv organizovanog kriminala formirano na osnovu preporuka EU, ocjenjujući da taj organ otkriva manje slučajeve.

Ona je ocijenila da je slaba koordinacija između policije i Tužilaštva.

„Sudije koriste funkcionalni imunitet, koji ih štiti od nepravilnosti u njihovom radu. Mora doći do ustavnih promjena i mora se depolitizovati izbor nosicala pravosudnih funkcija“, precizirala je Marković.

Ona je saopštila da se Izvještaj Evropske komisije, koji će biti objavljen 10. oktobra, bazira na tome da Crna Gora slabo primjenjuje zakone i da se ne bori dovoljno protiv organizovanog kriminala.

Potpredsjednik SNP Vasilije Lalošević kazao je da cilj te stranke ulazak Crne Gore u Evropsku uniju, navodeći da je SNP pionir evrointegracija.

On je naveo da su dobrosusjedski odnosi bitni za Crnu Goru, i da treba razvijati regionalne inicijative.

„SNP se uvijek zalagao za dobrosusjedske odnose. Crna Gora mora imati dobre odnose sa svim zemljama u regionu, a naročito sa Srbijom. Važno je imati dobre odnose sa svim zemljama EU, ali i sa Rusijom, Kinom i Sjedinjenim Američkim Državama“, rekao je Lalošević.

Govoreći o programu SNP-a koji se odnosi na spoljnu politiku, Lalošević je kazao da diplomatski predstavnici Crne Gore širom svijeta su bili više činovnici vladaujuće partije, nego što su predstavljali svoju državu.

„Daćemo piroritet ekonomskom aspektu, jer smatramo da diplomatsku službu treba prilagoditi uslovima krize. Naše diplomate moraju da stvaraju ekonomske kontakte pogotovo sa razvijenim zemljama“, dodao je on.

Lalošević je rekao da će se SNP zalagati da na prinicipijelan način završi pitanje spora sa Hrvatskom u vezi poluostrva Prevlake, ocjenjujući da se nijedna odluka, u vezi sa tim pitanjem, ne smije donijeti bez znanja crnogorskog parlamenta, i svih građana.

„Skupština Crne Gore 1992. konstatovala je da je Prevlaka sastavni dio Crne Gore, ta činjenica i sporazum koji je potpisan sa Hrvatskom o privremenom režimu uz južnu granicu, predstavljaće validne dokumente do konačne odluke Međunarodnog suda pravde u Hagu“, naveo je on.

Upitan da li je upoznat sa sadržajem Izvještaja Evropske komisije Lalošević je rekao da je ranije vidio materijal koji će Europol dostaviti EK u kojem se navodi da je dio vlasti povezan sa organizovanim kriminalom.

„Izvještaj nije napamet sročen i njemu je, prema Europolu, učestvovalo oko 700 operativaca te službe. Definitivno je da će Izvjetšaj biti opomena svima, a nakon izbora nova vlast oličena u SNP-u koja će presjeći stanje potpune nesinhronizacije bezbjednosnih službi u državi“, rekao je on.

Kandidat za poslanika SNP-a Dragan Ivanović kazao je da režim lidera Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića, nema političku volju da rješava probleme organizovanog kriminala i korupcije.

„Problem korupcije je sistemski i teško se rješava. SNP ima znanja i volje da se uhvati u koštac sa tim problemima“, rekao je Ivanović.

On je ocijenio da saradnja policije i Tužilaštva ne postoji jer vlast nema volju da se obračuna sa organizovanim kriminalom.

„Nije slučajnost da su Šarić, Keljmendi i Kalić nestali a traži ih čitav svijet“, kazao je Ivanović.

On je najavio da će SNP tražiti da krivična djela iz organizovanog kriminala ne zastarijevaju, i da imovina koja je stečena tim djelovanjem bude zaplijenjena.

Portal Analitika