“Do 30. avgusta 2020. godine Crna Gora je bila država u kojoj su nejednakost, autoritarizam, urušavanje temeljnih principa vladavine prava, te endemska korupacija i ogranizovani kriminal, bili njene osnovne karakteristike. Nakon tog datuma, situacija je počela da se mijenja nabolje, ali nam još uvijek predstoji dosta posla na ispunjavanju osnovnih prava i sloboda zapisanih u Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima i slobodama iz 1948. godine”, piše u saopštenju.
U tom smislu, ističu iz SNP-a, naročito je bitno voditi računa o položaju manjinskih i ranjivih grupa i uspostavljanju odnosa tolerancije i kvalitetnog suživota između manjine i većine.
Kako su naveli, pred Crnom Gorom su i dalje brojni izazovi, pa donosioci odluka moraju učiniti napor više u pravcu obezbjeđenja jednakosti i poštovanja dostojanstva svakog pojedinca, bez obzira na njegovu nacionalnu, rasnu, vjersku, polnu, starosnu ili bilo koju drugu pripadnost.
“U tom smislu, potrebno je učiniti neophodne pomake u pravcu jačanja osnovnih demokratskih vrijednosti, kako bi se svakom građaninu naše zemlje garantovala osnovna prava jednakosti i slobode. Samo takva Crna Gora može biti na korist njenim građanima i samo takva Crna Gora može postati punopravna članica Evropske unije”, zaključuje se u saopštenju SNP-a.