Prema riječima poslanika SNP-a Velizara Kaluđerovića, ova partija je detaljnom analizom utvrdila da prema popisu iz marta 2011. godine u Crnoj Gori ima 474.655 punoljetnih građana. Na drugoj strani, u biračkom spisku iz istog perioda bilo je upisano 506.212 građana, što je za 31.557 osoba više od broja popisanih punoljetnih građana.
Ako se ovom broju doda i broj punoljetnog stanovništva koji čine strani državljani koji borave u Crnoj Gori duže od godinu, to znači da je razlika u odnosu na popis punoljetnog stanovništva još veća, jer se podaci o ovim osobama do sada nijesu publikovali u javnosti.
Član Glavnog odbora SNP-a Crne Gore Jovo Pejović upozorava da je jako bitno da opozicija prije nego što uđe u priču o izborima posveti posebnu pažnju pitanju biračkog spiska i formira stručne timove koji će se odmah početi time baviti.
U protivnom, kaže Pejović za Dnevne novine, sve mogućnosti da se nova izborna krađa spriječi biće u domenu teorije da se moraju revidirati spiskovi građana sa pravom glasa, jer je u postojeći birački spisak upisano više od 30.000 glasača nego što je popisanih punoljetnih građana Crne Gore.
Na navode SNP o višku upisanih birača nijesu o stali nijemi ni u Novoj srpskoj demokratiji NOVA. Poručuju da se vlast koristi širokom lepezom malverzacija, a među njima vrlo značajno mjesto zauzimaju zloupotrebe koje se odnose na biračke spiskove. Tu situaciju, kažu, treba dovesti u zakonske okvire, iako će vlast nesumnjivo pokušavati da zadrži stanje u kome može i dalje da otima, krade i vrši razne druge nezakonite aktivnosti.
No, u Novoj upozoravaju i na druge "specijalitete'" iz kuhinje DPS-a, poput kupovine ličnih karata, raznih oblika prijetnji i ucjena, a sve su to metodi koji su ovoj partiji bez ideologije i programa, obezbjeđivali "pobjede" na izborima.
Portparol ove stranke Jovan Vučurović kaže da "iza svih ovih nepravilnosti i nezakonitih radnji i čitavog projekta otimačine na izborima stoji direktno vođa DPS-a i krug ljudi iz određenih struktura državnog aparata, prvenstveno iz tajne policije.
Uslijedio je i odgovor DPS-a. Kažu da opozicija u Crnoj Gori nikada nije ponudila građanima svoje ideje za razvoj države i drugačije rješenje realnih životnih problema. Poručuju im da se "od kako su formirane te partije, konstantno i isključivo bave DPS-om, vode negativne kampanje i onda se čude zbog čega ih građani Crne Gore ne vide kao izbor".
Portparol DPS-a Časlav Vešović siguran je da opoziciji predstavlja veliku poteškoću da koncipiraju program napretka naše države, koju nijesu željeli i koju pokušavaju na svakom koraku da sapletu.
"Jadikovanje oko navodnog kršenja izbornog postupka, već odavno je dosadan i neubjedljiv izgovor za njihove izborne neuspjehe, koji nema utemeljenje u realnosti i koji je više puta demantovan i iz kredibilnih međunarodnih organizacija", rekao je on.
Ako uporedimo ove brojke po opštinama, doći ćemo do podataka da je broj upisanih u birački spisak u odnosu na broj punoljetnih građana po popisu u Opštini Bijelo Polje veći za 6.046 građana, Rožajama 5.928, Beranama 3.876, Plavu 3.669, Ulcinju 3.098, Cetinju 1.170 i tako dalje, dok je u Podgorici taj broj veći za 3.151.
“Dakle, ovi podaci nedvosmisleno govore da se radi o brojkama koje režim koristi za izborne krađe i koje predstavljaju njihovu zlatnu rezervu za štelovanje izbornih rezultata”, istakao je Pejović.