U toj partiji kažu da je Ministarstvo finansija i socijalnog staranja, po prethodno pripremljenom Programu od strane Uprave za statistiku, raspisalo nedavno javnu raspravu o Zakonu o popisu stanovnistva 2021. godine.
Programom javne rasprave je definisano da “usljed aktuelne epidemiološke situacije u zemlji i proglašenju pandemije novog korona virusa, poštujući preporuke nadležnih institucija, a u cilju sprečavanja njegovog širenja, cijenimo opravdanim da javna rasprava nema organizovan okrugli sto, već se predlozi, sugestije i komentari na Nacrt zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u 2021. godini mogu dostaviti Ministarstvu finansija i socijalnog staranja”.
"Tako organizovana javna rasprava je trajala 20 dana i završena je 3. oktobra 2021. godine nakon čega je Ministarstvo finansija i socijalnog staranja, posle deset dana objavilo Izvještaj o sprovedenoj javnoj raspravi potpisan od strane ministra Milojka Spajića. Izvještaj je objavljen i na zvaničnom sajtu ovog Ministarstva. U Izvještaju o sprovedenoj javnoj raspravi predstavljene su primjedbe, predlozi i sugestije u pisanom ili elektronskom obliku pristigle sa devet različitih adresa za koje su, kako se u Izvještaju navodi ovlašćeni predstavnici, dva predstavnika Ministarstva finansija i socijalnog stranja i četiri predstavnika Uprave za statistiku (MONSTAT), pripremili razloge njihovog prihvatanja, odnosno, neprihvatanja", navedeno je u saopštenju SNP-a.
Prvi razlog zbog kojeg SNP nije htjela da učestvuje u ovako, kako su rekli u toj partiji, pripremljenoj javnoj raspravi je da javna rasprava nije bila, kako je i naznačeno u naslovu, javna i transparentna.
"A morala je biti, prije svega, zbog boljeg javnog saopštavanja o vremenu sprovođenja ne samo putem zvaničnog sajta već i kroz učestalije informacije preko sredstava javnog informisanja u cilju uključivanja većeg broja relevantnih učesnika", ističe se u saopštenju.
Drugi razlog je, kako su pojasnili, nemogućnost javnog predstavljanja i sučeljavanja mišljenja različitih korisnika statističkih informacija u smislu donošenja pravih razloga i odluka za prihvatanje ili neprihvatanje datih predloga, sugestija i komentara, a da to ne zavisi samo od ovlašćenih predstavnika Ministarstva finansija i Monstata.
Smatraju da ovakvom javnom raspravom nije zadovoljen jedan od glavnih razloga postojanja statistike, a to je zadovoljavanje nacionalnih interesa kao i to da nije u skladu sa nekoliko principa na kojima se temelji zvanična statistika a prvenstveno sa principom nepristrasnosti i objektivnosti u smislu jednakog tretiranja korisnika.
"Ovo posebno iz razloga što smjena u Upravi za statistiku nije završena smjenom gospođe Gordane Radojević kao direktorice ove institucije već opravdano smatramo da se i dalje u kontinuitetu obesmišljava čitav postupak u pripremi popisa od strane njenih saradnika, sa ciljem da se popis ne sprovede ili da se sprovede ali da se u toku sprovođenja prekine ili u konačnom da se rezultati ne objave zbog određenih ovakvih ili sličnih propusta u procesu pripreme ove najveće i najkompleksnije statističke akcije", naglašeno je u saopštenju.
U SNP-u su poručili da će u procesu rada na skupštinskim pododborima detaljno posvetiti pažnju Nacrtu zakona o popisu, kada će predstavnici te stranke ukazati na propuste i nedostatke Nacrta zakona o popisu stanovništva.
"Nije nam namjera da djelujemo partijski i politički, već želimo da kao ozbiljna politička partija doprinesemo stvaranju uslova za transparentan rad, što je uslov za sprovođenje popisa stanovništva koji se očigledno neće sprovesti u 2021. godini kako je i osmislio prethodni menadžment u Monstatu. SNP nije bila i neće biti jedan od instrumenata prethodnog, a i sadašnjeg nepromijenjenog sastava menadžmenta Monstat-a instruisanog od Demokratske partije socijalista", zaključeno je u saopštenju.