Potpredsjednik BS-a Hazbija Kalač rekao je ranije da je DPS u sporazumu koji je potpisan uoči referenduma sa BS pristala da Sandžak bude prekogranična regija, što su crnogorski predsjednik Filip Vujanović i DPS negirali.
Funkcioner SNP Velizar Kaluđerović kazao je agenciji MINA da narednih dana mora do kraja biti razjašnjen sadržaj tog sporazuma.„Moraće čelnici i oni koji su potpisali taj politički sporazum javnosti odgovoriti na brojna pitanja koja se nameću – zbog čega potpisivanje takvog sporazuma uoči refernduma, zbog čega njegova tajnovitost, zbog čega se govori ili o autonomiji ili o nekakvoj regionalizaciji Crne Gore, kada Ustav, ni raniji, ni sadašnji, to ne poznaje“, naveo je Kaluđerović. To su, kako je kazao, toliko važna, delikatna pitanja na koja javnost Crne Gore mora da dobije odgovore.
„Vjerujem da će se, nažalost, potvrditi da je u pitanju politička trgovina vrha DPS-a sa vitalnim državnim i nacionalnim interesima, što nije prvi put“, kazao je Kaluđerović.On je rekao da je, ustvari, prvi put jasno otvorena priča da je uoči referenduma bilo potpisivanja nekog političkog sporazuma između DPS i BS.„To je, samo po sebi, skandalozna činjenica i potvrđuje da je u načinu vršenja i funkcionisanja vlasti DPS prevashodno opredijeljen na tajnovitost i netrensparentnost“, kazao je Kaluđerović. Prema njegovim riječima, činjenica da se govori o potpisivanju sporazuma u martu 2006. godine, uoči referenduma, nameće zaključak da je osnovni motiv potpisivanja tog političkog sporazuma bio da se napravi politička trgovina oko uticaja na glasače na referendumu, kako da se opredjeljuju.
„To, nažalost, potvrđuje ono što u SNP godinama tvrdimo – da su ljudi iz DPS-a, posebno iz vrha te stranke, spremni da trguju i vitalnim nacionalnnim interesima samo da bi realizovali svoj politički projekat odnosno projekat koji obezbjeđuje njima i njihovim političkim mentorima najbolju mogućuu poziciju u Crnoj Gori“, kazao je Kaluđerović. Kako je rekao, treba se prisjetiti da se slična politička trgovina desila i deset dana uoči referenduma u Skupštini Crne Gore, kada je voljom vladajuće koalicije usvojen Zakon o manjinskim pravima i slobodama, u kome su dva člana bila posvećena garantovanju poslaničkih mandata pripadnicima manjinskih nacionalnih lista.
„Odmah, nakon refernduma, Ustavni sud je te članove proglasio kao nesaglasne sa Ustvom i to je dodatno izazvalo političke konflikte u Crnoj Gori“, ocijenio je Kaluđerović.Taj podatak, kako je rekao, govori koliko neprincipijelno i neodgovorno vrh DPS-a vuče poteze koji su izuzetno važni za državne poslove.„Uoči refernduma, na javnoj političkoj sceni, bilo je prisutno poitanje kako će pripadnici Muslimana, Bošnjaka glasati, i da je veliki broj njihovih političkih čelnika zagovarao varijantu opstanka zajedničke države Crne Gore i Srbije, s obzirom na to da pripadnici njihove nacije žive na području obje države i da bi im zbog mnogih stvaro više odgovarao taj vid zajedništva“, kazao je KaluđerovićZbog svega toga, kako je poručio, narednih dana mora se do kraja razjasniti sadržaj političkog sporazuma između DPS i BS.