Društvo

Poručio advokat

Šoć: Nejasno zašto Skupština bježi od proglašenja vanrednog stanja

Za advokata Dragana Šoća je jasno da je „neko” odlučio da se vanredno stanje ne uvede i da se donesu sve mjere koje ukazuju baš na ‘takvo stanje, ali mu nije jasno ko je i na osnovu koje zakonske ili ustavne odredbe donio takvu odluku i zašto se bježi od toga da Skupština Crne Gore proglasi vanredno stanje.

Šoć: Nejasno zašto Skupština bježi od proglašenja vanrednog stanja Foto: Foto: Mina
Dan Izvor

Advokat Dragan Šoć ističe da političari, a ne pravnici, treba da objasne u čemu je razlika između pojmova vanredno stanje i ograničena sloboda kretanja, koja je uvedena u Crnoj Gori.

“Meni je ograničena sloboda kretanja, ali nisu proglasili vanredno stanje. Smiješno. Pritom kažu da nije na snazi policijski sat. Nego šta je? Policijski sat ne postoji kao pravni termin, to je kolokvijalni izraz, ali svako ograničenje pod prijetnjom da će onaj ko ga prekrši biti uhapšen, procesuiran, kažnjen, kolokvijalno se zove policijski čas. Ili, kažu uvedena je zabrana kretanja od toliko do toliko koja je razlika? Samo verbalna, to je jedno isto, samo što se sa jedne strane koristi kolokvijalni izraz, a sa druge terminologija propisana Ustavom i zakonom”, rekao je Šoć.

On je dodao da se u ionako teškoj situaciji prave špekulacije da li je nešto ustavno ili nije.

“Zbunjen sam. Razumijem zašto neko ne izađe pred građane i da podrobno objašnjenje, nego daje mogućnost da se u ionako teškoj situaciji prave špekulacije da li je nešto ustavno ili nije, da li je zakonito ili nije. Imajući u vidu činjenice, koje su potpuno opravdane, logično bi bilo da se Skupština sastane, proglasi vanredno stanje i donese čitav niz mjera, koje ne moraju biti sve usvojene, ali moraju da postoje i moraju da budu objavljene”, kazao je Šoć.

Pritom, ističe, prvo čujemo da je zabranu kretanja odredilo Ministarstvo zdravlja, a onda da je to odredilo Nacionalno koordinaciono tijelo.

“Suština je da ne vidim nikakvu racionalnu potrebu da se ne proglasi vanredno stanje, koje logično proizilazi iz zakona i Ustava. Jer, odredite mjeru zabrane kretanja, sve je u redu, naslovite tu mjeru na taj i taj propis, neka ga odredi organ koji je ovlašćen i neka se zna ko je to uradio. Moje dileme nisu da li je to potrebno ili ne, već zašto se bježi od te odluke kad nema nikakve potrebe za tim”, kazao je Šoć.

Portal Analitika