Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Sokol: Nije dobro manipulisati institucijom Ustavnog suda, potezi vlasti nespojivi sa evropskim vrijednostima i vladavinom prava

Sokol: Nije dobro manipulisati institucijom Ustavnog suda, potezi vlasti nespojivi sa evropskim vrijednostima i vladavinom prava

„Dolazi vrijeme kad će svako morati jasno izabrati – ili Crna Gora, Zapad i EU ili Beograd, Istok i Rusija“, poručuje sagovornik Analitike

Sokol: Nije dobro manipulisati institucijom Ustavnog suda, potezi vlasti nespojivi sa evropskim vrijednostima i vladavinom prava Foto: EP
Nevena Kovačević
Nevena KovačevićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Na Međuvladinoj konferenciji koja je održana u ponedjeljak, Crna Gora je i zvanično dobila zeleno svijetlo za zatvaranje tri pregovaračka poglavlja u procesu pridruživanja EU. 

Podsjećamo, zatvaranje četvrtog poglavlja – vanjska, bezbjednosna i odbrambena politika blokirano je od strane Hrvatske. Nakon početne proevropske euforije, čini se da se aktuelna vlast, po ugledu na postupanje nakon dobijanja pozitivnog IBAR-a, samo dan nakon pohvala dobijenih iz Brisela, brzopotezno okrenula destabilizujućim i antievropskim temama. 

O tome da li je aktuelna crnogorska vlast istinski ili samo deklarativno posvećena skorom EU članstvu, daljim koracima na evropskom putu, te hrvatskom non paperu i blokadi poglavlja 31, za Portal Analitika govori poslanik Evropskog parlamenta Tomislav Sokol. 

Jasna poruka Hrvatske 

Sagovornik Analitike napominje da je Crna Gora od svih država kandidatkinja ostvarila najveći napredak u pristupnim pregovorima sa Evropskom unijom, a Hrvatska je, podsjeća Sokol, oduvijek bila iskreni partner našoj zemlji na putu njene evropske integracije. 

Crna Gora zatvorila tri pregovaračka poglavlja; Spajić: Godinu završavamo puni etuzijazma
7
Crna Gora zatvorila tri pregovaračka poglavlja; Spajić:…
16.12.2024 19:46
Kako smo od najava o 10 zatvorenih poglavlja došli do – tri?
14
Kako smo od najava o 10 zatvorenih poglavlja došli do – tri?
15.12.2024 15:03

„Pravo intelektualne svojine, Informaciono društvo i mediji i Preduzetništvo i industrijska politika poglavlja su koja su uspješno zatvorena dok u poglavlju Vanjske, bezbjednosne i odbrambene politike, u koje spadaju i dobrosusjedski odnosi, postoji prostor za dalji napredak. Govoreći sasvim otvoreno, tu se radi o pitanjima koja nadilaze bilateralne odnose i spadaju u sferu poštovanja temeljnih evropskih načela i vrijednosti“, ističe Sokol. 

Kako ukazuje, dio pomenutih načela je i angažman u rješavanju pitanja nestalih u Domovinskom ratu, ali i pravedne odštete zarobljenima, što su civilizacijske vrijednosti koje se baštine u EU. 

„Na ovaj način Hrvatska šalje jasnu poruku da podržava Crnu Goru na njenom putu prema evropskoj integraciji, ali da postoje oni u crnogorskoj vlasti koji su teg za taj put i čija politika predstavlja sve veći problem“, podvlači Sokol.

Vlast da uloži dodatan napor i ispuniti kriterijume koji se traže u razumnom roku

Upitan možemo li očekivati da će vlast koju faktički predvode srpsko-ruske strukture uopšte razumjeti poruku o važnosti dobrosusjedskih odnosa, sagovornik Analitike naglašava da je evropski put Crne Gore prvenstveno u interesu crnogorskog naroda. 

„A vlast koja predstavlja narod mora raditi u njegovom interesu. S tim u vezi, nadam se da će vlast uložiti dodatan napor i ispuniti kriterijume koji se traže za zatvaranje svih poglavlja u razumnom roku“, ističe Sokol. 

Naš sagovornik osvrnuo se i na djelovanje antievropskih i antizapadnih, konkretno, prosrpskih i proruskih snaga u Crnoj Gori. 

„Više puta sam i u govorima na plenarnoj sjednici Evropskog parlamenta isticao da je ključno da se podrška da pravim proevropskim snagama u Crnoj Gori koje su djelima, a ne samo na riječima, proevropski orijentisane. Nažalost, dobar dio vladajuće koalicije ne ispunjava te kriterijume“, izričit je Sokol. 

Ukazuje da su njihovi potezi, poput narušavanja odnosa sa Hrvatskom, te najava zakona o dvojnom državljanstvu koji bi, kako upozorava, značio de facto kraj nezavisne Crne Gore te najnovija kriza vezana za Ustavni sud, nespojivi sa evropskim vrijednostima i vladavinom prava.

Većina u Ustavnom sudu pokušava se osigurati preko koljena 

Sokol poručuje da je za opstanak države i crnogorskog identiteta važno da Crna Gora ostane usredsređena na punu evropsku integraciju i usvajanje evropske pravne tekovine. 

„Taj proces je dug i komplikovan i još je puno stanica na putu. Politička stabilnost i funkcionisanje institucija zasnovano na podjeli vlasti ključni su u tom procesu“, podvlači Sokol. 

Da li smo u diktaturi ili je to 'samo nužna reakcija': Jedno je nepobitno - Ustavni odbor juče je pogazio Ustav
27
Da li smo u diktaturi ili je to 'samo nužna reakcija':…
18.12.2024 06:45
Kalezić o dešavanjima na Ustavnom odboru: U toku puzajući državni udar, Crnu Goru pokušavaju da blokiraju institucionalno i iznutra
4
Kalezić o dešavanjima na Ustavnom odboru: U toku puzajući…
17.12.2024 19:18

Stoga, kako dodaje, nije dobro manipulisati institucijom Ustavnog suda koja je čuvar konstitucionalizma i brana prema mogućim zloupotrebama i protivustavnim potezima. 

„Činjenica da se opozicija ujedinila jasan je pokazatelj da se radi o izuzetno važnoj temi te se nadam da će se pronaći razumno rješenje, a ne da se preko koljena na ovaj način pokušava osigurati većina u Ustavnom sudu“, naglašava Sokol.

Crna Gora da se odlučno suprotstavi hegemonizmu Beograda 

Sagovornik Analitike ističe da je cilj antievropskih političkih snaga koje dovode u pitanje samo postojanje crnogorske nacije i identiteta i koje su dio hegemonističkog koncepta ‘srpskog sveta’,skrenuti Crnu Goru sa evropskog puta. 

„Stoga je ključno da se Crna Gora odlučno suprotstavi hegemonizmu Beograda i da nastavi graditi jasnu evropsku perspektivu. Bilo bi dobro da i u vladajućim strukturama postoje oni koji prepoznaju evropske vrijednosti i koji će Crnu Goru približiti Evropskoj uniji, mada to izgleda sve manje vjerovatno“, kategoričan je Sokol. 

Kad je riječ o inicijativama destruktivnim po egzistenciju Crne Gore, Sokol ponovo naglašava koliko je štetna ideja o promjeni Zakona o državljanstvu . 

„Najava uvođenja široke mogućnosti sticanja dvojnog državljanstva mogla bi imati teške i dugoročne posljedice za procese donošenja odluka u Crnoj Gori i crnogorski identitet koji prosrpske političke snage već dugo žele relativizovati i, na kraju, ukinuti. Usvajanje prava na dvojno državljanstvo omogućilo bi zemljama koje imaju geostrateški interes u Crnoj Gori da utiču na njene izborne rezultate, a posebno zabrinjava činjenica da bi mali broj birača u Crnoj Gori lako mogao biti preglasan od strane onih koji bi to pravo ostvarili dobijanjem dvojnog državljanstva. Dakle, da budemo potpuno jasni, uvođenjem dvojnog državljanstva otvorila bi se mogućnost zloupotrebe od strane Srbije, pokušaja uticaja na izborne rezultate te u konačnici promjene samih temelja crnogorske države“, upozorava Sokol. 

Zato je, kako poručuje, važno zaustaviti plasiranje štetnih inicijativa.

Određenim političkim akterima smeta istina 

Komentarišući oštru retoriku predstavnika prosrpskih partija upućenu hrvatskim europarlamentarcima tokom sjednice POSP-a, te uvrede kojima je i sam bio izložen od strane poslanika Jovana Vučurovića, sagovornik Analitike napominje da je delegacija Evropskog parlamenta, čiji je član, boravila u službenoj posjeti Crnoj Gori početkom novembra na 22. sjednici Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje EU i Crne Gore. 

„Svi amandmani koje sam uložio na zajednički tekst deklaracije i preporuka u interesu su evropskog puta Crne Gore i cijelog crnogorskog naroda, a odnosili su se na pitanja zlonamjernog stranog uplitanja u unutrašnje stvari Crne Gore, upozorenja na štetna prosrpska i proruska djelovanja koja štete evropskom putu Crne Gore ali i opasnosti do kojih uvođenje dvojnog državljanstva u Crnoj Gori može dovesti“, podvlači Sokol. 

Očigledno je, kako ističe, da istina o kojoj govori smeta određenim političkim akterima u Crnoj Gori pa ga zbog toga žele diskreditovati u javnom prostoru. 

„Međutim, ne osvrćem se na to. I dalje ću se snažno boriti za evropski put Crne Gore izvan bilo kakvog ‘srpskog sveta’.

Dok je Mandić na ključnim funkcijama teško će CG uspjeti da završi pregovore 

Govoreći o otkazivanju sastanka predsjednice Evropskog parlamenta Roberte Metsole sa Andrijom Mandićem, Sokol ističe da je Mandićčetnički vojvoda, te da su njegove veze sa Srbijom, pa i sklonost prema Rusiji, očigledne 

„Teško da će Crna Gora, dok je Mandić na ključnim političkim funkcijama, biti u stanju završiti pristupne pregovore i postati punopravna članica Evropske unije. Mandić i s njim povezani akteri nisu se pokazali kao vjerodostojni i iskreni evropski partneri, a to je za Evropsku uniju neprihvatljivo“, naglašava Sokol.

Uvjeren je da su u Evropskom parlamentu dobro upoznati sa djelovanjima Mandića i njegovom prosrpskom agendom koju pokušava sprovoditi u Crnoj Gori. 

„Što se premijera tiče, ona rečenica da su važna djela, a ne riječi, prvenstveno se odnosi na vladu koju on vodi. Narušavanje dobrosusjedskih odnosa iza kojeg stoje Beograd i Vučićevi poltroni u Crnoj Gori zasigurno ne spada u evropsku priču koju Spajić i njegova stranka promovišu. Vjerujem da ubrzano dolazi vrijeme u kojem će se sve jasno diferencirati te će svako morati jasno izabrati stranu: ili Crna Gora, zapad i EU, ili Srbija, istok i Rusija“, zaključuje Sokol.

Portal Analitika