Abiznis

Solarno hlađenje- prvi put u Crnoj Gori

Izvor

Crnogorski centar energetske efikasnosti, u okviru projekta SolTherm organizuje u Baru u hotelu „Princess“ danas i sjutra, seminar na temu “Solarno hlađenje: Pregled tehnologija, tržišni trendovi i analiza projekta za hotel Princess”. U pitanju je predstavljanje jedinstvene tehnologije koja će biti po prvi put primijenjena u Crnoj Gori - u okviru pilot projekta za hotel „Princess“

Glavni cilj seminara je promocija koncepta solarnog hlađenja u Crnoj Gori, a posebna pažnja, će biti posvećena hotelu „Princess“, za koji je i urađen pilot projekat i predstavljeni parametri projekta. Predavači na seminaru su eminentni stručnjaci u ovoj oblasti iz njemačke kompanije Doppelintegral, dr Ursula Ejker (Ursula Eicker) i dr Jirgen Šumaher (Jurgen Schumacher).

Šta je solarno hlađenje?: Solarno hlađenje je nova tehnologija koja omogućava korišćenje sunčeve energije za hlađenje prostorija. U ovom slučaju, toplotna energija Sunca se koristi za pokretanje stroja za rashlađivanje na toplotni pogon, odnosno apsorpcionog čilera. Ovaj sistem obezbjeđuje rashlađenu vodu ili vazduh koji se zatim distribuira po objektu.

Zbog toga se dimenzionisanje solarnog sistema može izvesti tako da u potpunosti zadovolji potrebe za hlađenjem ljeti i istovremeno pripomogne u zagrijavanju zimi, na taj način smanjujući troškove grijanja.

Unaprijeđenjem čilera i uz pomoć panela visoke tempereturne moći, otvoreno je tržište solarnog hlađenja, jer su uređaji postali jeftiniji, a tehnologija sve isplativija.

Zašto solarno hlađenje? Crna Gora ima deficit struje na nivou 1,5 milijardi  KWh. Povećana potrošnja električne energije, naročito sada u ljetnjim mjesecima, stvara mnoge prekide u distributivnoj mreži. Najveća potreba za energijom je ljeti u vrelim danima kada se potreba za hlađenjem povećava i kada se uključuju klima uređaji. Solarno hlađenje upravo radi najbolje tokom toplih dana i tako stabilizuje potrošnju električne energije. To je najveća prednost ove nove tehnologije.

Teme seminara: Seminar će obuhvatiti sljedeće teme: Pregled tehnologija, Tržište i tržišna kretanja, Ključna pitanja i barijere, Preporuke, Dizajniranje sistema: inženjerske tehnike i alatke za dizajniranje sistema (izabrani hotel će biti korišten kao praktičan primjer), Predstavljanje dinamičkih simulacija objekata i sistemi za solarno hlađenje koji korista INSEL i TRANSOL, Praktična iskustva iz realizovanih projekata u drugim zemaljama: korišćenje, održavanje, energetski učinak, vezani troškovi i Aplikacije za solarno hlađenje. Vrlo je važno da se ljudima postepeno približi ova tehnologija hlađenja i posebno ukaže na njene ekološke prednosti, poput činjenice da nema bojazni od CFC jedinjenja (hlorofluorugljenika), koji oštećuju ozonski omotač i puno su štetniji od ugljendioksida.

Crna Gora idealna za primjenu solarne energije: Crna Gora je pogodno područje za korišćenje solarne energije, budući da ima 1.500 do 2.000 sunčanih sati godišnje. Zbog toga veliku pažnju treba posvetiti upotrebi solarne energije u svim privrednim granama, a naročito turizmu gdje postoji najviše mogućnosti i tehničkih rješenja. Prema studiji koju su uradili članovi CCEE, za potpunu primjenu solarne energije u crnogorskom turizmu potrebno je oko 33 miliona eura. Deficit struje je najizraženiji u avgustu, kad nedostaje 377 megavatčasova, i kada Crna Gora ima najviše sunčanih dana i mogla bi, primjenom solarne energije uštedjeti 10 odsto struje.

solarnohladjenje1solarnohladjenje2
Portal Analitika