"Sa bliskim prijateljima raspravljamo o bezbjednosnim garancijama koje možemo pružiti. Ovo je dugotrajan proces. Jasno je da situacija neće biti ista kao što bi bila za neku od članica NATO-a", kazao je Šolc.
Šolca, koji je premijersku funkciju preuzeo u decembru, u zemlji i inostranstvu kritikuju da nije pokazao liderstvo tokom ukrajinske krize, a prigovaraju mu i zbog navodnog manjka empatije za građane koji se zbog trenutne situacije nose sa sve većom inflacijom koju je ta kriza pokrenula.
Ipak, socijaldemokratski kancelar koji je zbog svog mehaničkog stila komunikacije dobio nadimak "Scholzomat", tvrdi da ne želi biti "jedan od političara koji svake nedjelje nešto obeća, ali onda ne ispuni 90 posto obećanog".
"Pogotovo u ovako teškim trenucima, ovo nije vrijeme za ljude koji konstantno nešto govore, već je ovo vrijeme za ljude koji se pobrinu da se donesu osnovne odluke", kazao je.
Šolc kaže i da ga zabrinjava inflacija i tokakve će biti posljedice,ali dodaje da vlada prije donošenja novih paketa pomoći prvo treba procijeniti kakav će uticaj imati posljednji paket pomoći u vrijednosti od više milijardi eura.
"Iduća godina biće najizazovnija. Po većini obračuna za ovu godinu, oko 90 posto povećanja cijena za kućanstva s nižim i srednjim primanjima nadoknadićemo mjerama koje smo već donijeli", dodao je on.
Na pitanje je li i sam osjetio posljedice inflacije, kazao je da je "baš juče" kupovao namirnice, a znao je tačno navesti i cijene širokog spektra proizvoda.
Šolc je odbacio sugestije da je suviše oprezan i ukazao na to da je njegova vlada zaslužna za rekordno povećanje minimalne plate i veliku promjenu u odbrambenoj politici koja je dovela do prekida decenijskog odbijanja slanja oružja u zone sukoba i uspostavu fonda od 100 milijardi eura za modernizaciju vojske.
Na pitanje hoće li njegova koalicijska vlada sa Zelenima i Slobodnim demokratama uvesti ograničenje brzine na autoputevima sa ciljem smanjenja potrošnje energije, Šolc je podsjetio na koalicijski dogovor kojim je ova opcija isključena.
Što se tiče pandemije koronavirusa, kazao je da Njemačka u slučaju značajnog porasta broja zaraženih više neće zatvarati škole i fabrike, ali ne isključuje mogućnost da će ponovo biti obavezno nošenje maske.