Poljski premijer Donald Tusk pridružiće se francuskim i njemačkim liderima kasnije tokom dana, prema riječima njemačkog zvaničnika, obilježavajući prvi sastanak „vajmarskog trougla”, formata dijaloga između tri zemlje, otkako je Tusk ponovo postao premijer Poljske u decembru, navodi Politiko.
Lideri namjeravaju da sastanak bude demonstracija jedinstva nakon napetog perioda u kojem su francusko-njemačka trvenja oko Ukrajine prerasla u otvorenu svađu.
Dugo tinjajuće tenzije počele su da ključaju krajem februara kada je Makron odbio da isključi mogućnost slanja zapadnih trupa da se bore u Ukrajini, obećavajući da će učiniti „sve što je potrebno da osigura da Rusija ne može da pobedi u ovom ratu“.
Oprezniji Šolc je uzvratio, isključujući upotrebu kopnenih trupa iz evropskih zemalja.
Nekoliko dana kasnije, činilo se da je Makron direktno odgovorio Šolcu.
"Evropa se očigledno suočava sa trenutkom kada će biti neophodno ne biti kukavica", rekao je on publici u Pragu.
Njemački ministar odbrane Boris Pistorijus je odgovorio da su Makronovi komentari „nešto što zaista ne pomaže u rešavanju pitanja koja imamo kada je riječ o pomaže Ukrajini.”
Njemački zvaničnici se privatno žale da Makron, iako je oštro govorio o Ukrajini, nije pružio ni približno onoliku vojnu podršku koliko je Njemačka pružila.
Njemački institut Kiel, koji vrši procjene pomoći Ukrajini, ističe da je Francuska dala 640 miliona eura vojne pomoći umanje nego Njemačka, koja je obezbijedila ili obećala 17,7 milijardi eura.
Francuzi osporavaju te brojke i tvrde kako oni daju oružje koje je zaista važno, navodi Politico.
"Francuska se odlučila za operativnu efikasnost u vojnoj pomoći Ukrajini: obećajte ono što možete da ispunite, ispunite ono što možete obećati", rekao je nedavno ministar oružanih snaga Sebastijen Lekornu u postu na X.
Makron je ove nedjelje odložio dugo planiranu posetu Ukrajini zbog tenzija sa saveznicima zbog njegove sve oštrije retorike. U nedjelju je Jelisejska palata saopštila da će posjeta biti održana u „narednih nekoliko nedjelja“.
Odluka o odlaganju donijeta je kako bi se dalo vreme da razgovori sa saveznicima daju „opipljive rezultate“ za Ukrajinu, rekao je za Politiko neimenovani francuski diplomata.
Makron bi trebalo da stigne u Berlin u petak oko podneva na bilateralni razgovor sa Šolcom. Nakon sastanka Makron-Šolc slijedi trilateralna diskusija sa Tuskom.
Lideri su pokušali da predstave Vajmarski trougao kao sredstvo za jačanje evropske bezbjednosti, iako nije jasno kako će priključivanje Tuska diskusiji pomoći da se izglade dugogodišnja trvenja između Šolca i Markona, navodi Politiko.
Zvaničnici u Tuskovoj vladi simpatišu Makronovu oštriju retoriku, a poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski nedavno je rekao da prisustvo NATO trupa u Ukrajini „nije nezamislivo“.
Visoki njemački zvaničnik rekao je da se od pregovora u petak ne očekuju konkretne odluke ili najave, ali da je cilj slanje novog signala jedinstva.