ŠPANIJA
Španija je dugo vremena bila posebna priča uoči svakog velikog takmičenja. Velikih igrača im nikada nije nedostajalo, često su oduševljavali lijepim igrama, kroz kvalifikacije su često bili dominantni. Sve je bilo u najboljem redu, dok ne dođu na završnicu. To se promijenilo
na Euru u Austriji i Švajcarskoj, a mogu li nastaviti vladavinu i u Južnoafričkoj Republici? Prvi put na SP učestvovali su 1934. kada su ispali u četvrtfinalu od Italije. Onda je nastupio sušni period za ‘‘crvenu furiju’’ sve do 1986. kada su takođe eliminisani u četvrtfinalu. Isto im se desilo 1994. i 2002. godine, a na ovom šampionatu svih ih svrstavaju među favorite.

ČILE
Ekipa Marcela Bielse trenutno je 18 selekcija svijeta. Sedam puta su nastupali na SP-ima, a najbolje su prošli 1962. Tada su bili domaćini i osvojili su treće mjesto. Čileanci su bili učesnici prvog SP-a 1930. u Urugvaju, no nijesu prošli dalje u grupi sa Argentinom, Francuskom i Meksikom. Na sledeće prvenstvo čekali su dvadeset godina. U Brazilu 1950. Nijesu prošli grupnu fazu takmičenja. U Švajcarskoj ih 1954. nije bilo, kao ni u Švedskoj 1958., a onda su dobili domaćinstvo SP. U četvrtfinalu su dobili SSSR sa 2:1 da bi ih nakon toga svladao Brazil, kasniji prvak. U utakmici za treće mjesto savladali su Jugoslaviju golom u 90. minutu i tako uzeli bronzu.
Nastupili su u Engleskoj 1966., ali nijesu uspjeli proći grupu. Nakon toga su preskočili
Najskuplji igrač je Arturo Vidal, 23-godišnji vezista Bayer Leverkusena. Za golove su zaduženi Humberto Suazo koji je na pozajmici u Zaragozi i Alexis Sanchez iz Udinesea. U obrani su Mauricio Isla, takođe iz Udinesea, te PAOK-ov Pablo Contreras, dok je na golu Claudio Bravo koji brani u Real Sociedadu.
ŠVAJCARSKA
Najveći uspjeh Švajcarska je ostvarila davnih godina, nakon što su propuštili Urugvaj 1930., u Italiji 1934. i Francuskoj 1938., stigli su do četvrtfinala. No radilo se o prvenstvima na kojima je nastupilo 16 reprezentacija, a Švajcarci su oba puta bili sedmi. Propustili su Brazil 1950. pa su u Švajcarskoj četiri godine kasnije bili osmi. Uslijedile su sušne godine za Švajcarce, za Švedsku 1958. nijesu se plasirali, a na sledeća dva prvenstva (Čile 1962. i Engleska 1966.) ispali su nakon utakmica u grupi. Nije ih potom bilo na SP-u sve do SAD-a 1994. Imali su tad generaciju od koje su puno očekivalo, vođe reprezentacije bili su Alain Sutter i Stephane Chapuisat. Ipak, kao drugi u grupi, u osmini finala naletjeli su na Španiju, koja ih je lako svladala 3:0. Propustili su Francusku '98. pa Japan i Južnu Koreju 2002., da bi se konačno kvalifikovali za Njemačku 2006.

Švajcarci s Ottmarom Hitzfeldom na čelu žele napraviti najveći uspjeh, tačnije proći u četvrtfinale. Veseli ih dobra forma golmana Benaglija, te imaju puno povjerenje u svoje adute, kao što su Philippe Senderos, Reto Ziegler, Gokhan Inler, Valon Behrami. Njima bi iskustvom trebali pomoći Tranquillo Barnetta i najbolji strijelac u istoriji reprezentacije Alexandar Frei, te Hakan Yakin.
HONDURAS
Selekciji Hondurasa, ovo će biti drugi nastup na svjetskim prvenstvima, a prvi nakon 1982. godine. Honduras je trenutno 38. reprezentacija svijeta na Fifinoj listi. Najviše nastupa za reprezentaciju ima tamošnja legenda 34-godišnji Amando Guevara, zvani El Lobo, odnosno sivi vuk. Najbolji strijelac reprezentacije je 36-godišnji veteran Carlos Pavon, koji je od 1993. godine do danas postigao 57 golova u 98 susreta.
Kao što smo spomenuli, Honduras je samo jednom u svojoj istoriji igrao na svjetskom
Glavna snaga Hondurasa je premijerligaški trio Wilson Palacios (Tottenham), Hendry Thomas (Wigan) i Maynor Figueroa (Wigan), a svoje mjesto među izabranima našli su i iskusni napadač Genoe David Suazo te veteran Carlos Pavon, njihov najbolji strijelac.
Parovi prvog kola:
16/06 13:30h Honduras - Čile
16/06 16:00h Španija - Švajcarska