Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • Spajić: Program ''Evropa sad'' je uspio, minimalna potrošačka korpa za četiri osobe manja od prosječne zarade

Naplata prihoda osam miliona veća od planiranog

Spajić: Program ''Evropa sad'' je uspio, minimalna potrošačka korpa za četiri osobe manja od prosječne zarade

Evropa sad je uspjela i to smo vidjeli sa objavom Monstata gdje je prosječna plata za januar 686 eura i to samo nakon mjesec dana od primjene Evrope sad - poručio je na današnjoj pres konferenciji ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić.

Spajić: Program ''Evropa sad'' je uspio, minimalna potrošačka korpa za četiri osobe manja od prosječne zarade Foto: screenshot
Portal AnalitikaIzvor

Spajić je kazao da su u Ministarstvu finansija i socijalnog staranja prognozirali da će prosječna zarada da poraste do 700 eurado kraja 2022. godine.

''Vidimo da je to bila realna procjena samim tim što je prosječna zarada već sada 686'', kazao je Spajić.

Kako je dodao bitan podatak je i da je minimalna potrošačka korpa za četiri osobe manja od prosječne zarade u Crnoj Gori.

''Minimalna potrošačka korpa iznosi 681 euro. Minimalna cijena rada je 450 eura što je takođe značajno više nego minimalni dio korpe koji se troši za hranu koji je oko 300 eura'', kazao je Spajić.

Inflacija u Crnoj Gori na godišnjem nivou je, kako dodaje, na nivou evropske 5,7 odsto za januar.

''Čuli smo više puta da je Evropa sad samo rezultat inflacije. To je netačno. Vidimo zarade koje su za mjesec dana na mjesečnom nivou porasle 26,1 odsto u realnom smislu kad isključimo inflaciju. Ne pričamo o nominalnom rastu već o realnom. To znači da smo imali jedan fantastičan rast zarada u januaru'', kazao je on.

Spajić je dodao da je Evropa sad potpuno održiva.

''To znači da mo dobro isplanirali a tome svjedoče sljedeći podaci: za januar smo imali preko 3 miliona eura više prihoda nego što je planirano. Za februar zaključno sa današnjim danom imaćemo od prilike oko 8 miliona eura više od plana. To znači da imamo inkrementalni rast te razlike u odnosu na plan prihoda. Dobra vijest je i što je Evropa sad podstakla privredu, plaćanje poreza i uvela optimizam'', kazao je Spajić.

Kako je dalje istakao zbog porasta prihoda MIF je sprovelo socijalne mjere za najugroženije kategorije.

''Za 77.000 penzionera smo obezbijedili pomoć zbog inflacije u iznosu od 50 eura. To je 4. podrška za samo godinu dana. Imaćemo minimalne penzije koje će ići na 200 eura u septembru. Sa Svjetskom bankom smo krenuli u reformu penzionog i invalidskog sistema i za rezultat je trebalo da već u julu imamo određene promjene u tom sistemu i povećanja. Međutim političke prilike su promijenile okolnosti i vidjećemo koja vlada će dočekati taj jul'', kazao je Spajić.

Očekuje se veći pritisak na cijene

Državna sekretarka u Ministarstvu finansija Milena Lipovina Božović rekla je da je za Vladu, kao izvbršnu vlast, vrlo limitirajući uslovi u kojima0 može da djeluje i reaguje kada je u pitanju rast cijena.

''U tom smislu važno je razumjeti da je inflacija u Crnoj Gori uvozna. Januarska inflacija na godišnjem nivou u Crnoj Gori je nekih 5,6 odsto, što je na nivou prosjeka Evropske unije. Osuđeni smo da trpimo posljedice onoga što se dešava na globalnom nivou. Sad je to dodatno izraženo zbog ukrajinske krize i za očekivati je da će pritisak na cijene biti veći'', istakla je Lipovina Božović.


Portal Analitika