"Singapur postavlja standarde u procesu digitalizacije javne uprave i zbog toga bi trebalo da bude uzor Crnoj Gori, kako da ubrzano okonča taj proces, vrlo važan za život građana", ocijenio je premijer Milojko Spajić tokom sastanka sa ministarkom za digitalni razvoj i informisanje Singapura, Džozefin Teo.
Ova azijska zemlja kako kaže Spajić, se smatra jednim od globalnih lidera u ovoj oblasti, a njihov sistem e-vlade, izuzetno je efikasan, pristupačan i inovativan, pa je saradnja Ministarstva javne uprave sa kolegama iz Singapura, način da se u Crnoj Gori implementiraju slični sistemi.
Naši službenici već posredno dobijaju ekspertsku podršku Vlade Singapura, kroz obuke, koje se organizuju za druge države.
„Mi vidimo prostor za proširenje saradnje u oblastima digitalne transformacije i vještačke inteligencije. MJU je za 2025. godinu planiralo izradu Strategije vještačke inteligencije, te prepoznajući iskustvo i ekspertizu Singapura u ovim sferama, vidimo šansu za razmjenu znanja i dobrih praksi, što će dodatno osnažiti naš kapacitet za implementaciju naprednih tehnologija u javnom sektoru“, istakao je predsjednik Vlade.
Džozefin Teo, koja je na čelu i procesa pametne nacije smatra da je digitalizacija izuzetno važna i za privlačenje najpoznatjh kompanija, jer uticaj IT industrije konstantno raste i važan je dio ekonomije.
„Bićemo srećni da pomognemo Crnoj Gori u ovom značajnom procesu. Mi smo dio saveza, koji dijeli digitalna javna dobra, i dobar dio naših programa je open sors (open source) i na raspolaganju vašoj zemlji. Mi smo kroz program pametna nacija bili isprva fokusirani na digitalizaciju ekonomije, a radimo na inkluziji svih djelova stanovništva, ali i kako da ojačamo konekcije u zajednici, koje su oslabile usljed korišćenja modernih tehnologija“, apostrofirala je Teo.
Tokom sastanka bilo je riječi i o prekvalifikaciji radne snage, koju Singapur konstantno sprovodi i stvara kadar neophodan da se ostane u korak sa zahtjevima tržišta.
Premijer Spajić je najavio da kroz kratke kurseve i Crna Gora ima intenciju da diversifikuje kadar.
„Dok ulažete u razvoj ljudskog kapitala, morate osigurati da oni dobiju šansu da rade u Crnoj Gori, tako da mogu da pomognu razvoju vaše zemlje. Saradnja sa kompanijama je važna u tom smislu, jer treninzi moraju biti podudarni sa onima što je privredi potrebno, tako da osposobljeni kandidati imaju šansu da odmah rade“, objasnila je Teo.
Izvoz proizvoda informatičke tehnologije vrlo je važan dio privrede Singapur, a posebna pažnja se vodi o sajber i digitalnoj bezbjednosti, zato je tokom sastanka premijer Spajića i druge ministarke za unutrašnje poslove, Teo, bila i mogućnost saradnje bila i bezbjednost na internetu.
Crna Gora je već imala dodira sa iskustvima Singapura na ovom polju, jer su naši predstavnici bili dio programa, koji su organizovali Nacionalni univerzitet Singapura (NUS), Ujedinjene nacije (UN) i Agencija za sajber bezbjednost Singapura (CSA).
„Vjerujemo da možemo naći modele saradnje sa Singapurom u svim ovim oblastima, kroz obuke za naše kadrove, moguće i modele saradnje kroz zajednička ulaganja, investicije… Moramo postati proaktivni u ovom polju, kako bi omogućili i uklanjanje biznis barijera i stvorili administraciju bez papira“, zaključio je premijer.
Proaktivnost Singapura, navela je Teo, ogleda se i u sve učestalijoj upotrebi vještačke inteligancije, kako bi se različiti segmenti javne uprave automatizovali, ali i analizirali brojni podaci bitni za donošenje odluka i unapređenje usluga za građane. Vlada Singapura je građanima već omogućila da dobiju preko 1000 usluga onlajn, a završetkom programa „Spremni za budućnost“ žele to i da unaprijede tokom 2025.