Takav je utisak nakon onoga što se moglo čuti od njemačkog kancelara Olafa Šolca, koji je po susretu sa Spajićem izrekao optimistične stavove povodom daljeg puta Crne Gore ka Evropskoj uniji.
No, pored toga, juče smo iz Berlina, doduše ne od Spajića, najzad čuli i stav vlasti povodom Rezolucije o genocidu u Srebrenici, koja bi uskoro trebalo da bude uvrštena na glasanje u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.
Taj smo stav doznali od njemačkog stručnjaka za Zapadni Balkan i NATO Milana Niča, koji je Spajića direktno pitao i o Rezoluciji i o miješanju Beograda u procese u Crnoj Gori.
“Odgovor premijera Spajića na predloženu Rezoluciju Generalne skupštine UN o Srebrenici? Crnogorska vlada će je podržati ali ne i biti koosponzor”, kazao je on.
Spajić je tako, po svoj prilici, pribjegao 'kompromisnom rješenju'.
Ipak, pitanje je kakva će narednih dana biti reakcija dijela javnosti koji je u proteklom vremenu insistirao na tome da Crna Gora bude jedan od kosponzora.
No, na reakciju predsjednika bosansko-hercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorada Dodika nije se dugo čekalo.
"Najava crnogorskog premijera da će podržati rezoluciju o Srebrenici je moralno, politički i istorijski katastrofalna. Ako nisu vodili računa o stigmi koja se ovom rezolucijom nameće cijelom srpskom narodu, mogli su se bar zapitati kako će se osjećati blizu 40 posto državljana Crne Gore koji se izjašnjavaju kao Srbi", poručio je Dodik.
Optužio je da se vodi "politika na štetu Srba".
"Milo Đukanović je poražen na izborima, ali politika koja je po pravilu na štetu Srba u Crnoj Gori je, nažalost, pobijedila. To je večeras potvrdio i premijer Spajić", zaključio je on.