Radio Slobodna Evropa se obratio Ministarstvu spoljnih poslova Španije sa upitom da li je Madrid promijenio stav o Kosovu, nakon što su se Priština i Beograd usaglasili oko evropskog prijedloga za normalizaciju odnosa. Iz tog ministarstva su naveli da "pitanje teritorije Kosova" treba biti riješeno kroz dijalog uz posredovanje Evropske unije.
"Vrijeme je da uložimo posljednje napore za rješavanje kosovskog pitanja", navodi se u odgovoru Elene Aljarile Kortezon, savjetnice za medije u Ministarstvu spoljnih poslova Španije.
Španija i još četiri zemlje EU (Kipar, Slovačka, Rumunija i Grčka) ne priznaju nezavisnost Kosova, koja je proglašena 2008. godine.
Zvanični Madrid navodi da ima još posla oko postizanju sporazuma za normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije.
"Rezultat sastanka od 27. februara bio je korak napred, ali ima još posla oko postizanja sporazuma o normalizaciji odnosa na osnovu prijedloga EU, koji je u februaru pozdravio Evropski savjet. Iako je pozitivno što su se i Priština i Beograd usaglasili oko teksta prijedloga bez ikakvih izmjena, nema čvrstog dogovora bez jasnog plana kako će se on realizovati", navodi se dalje u odgovoru.
Zamjenik premijera Kosova Besnik Bisljimi je 28. februara izrazio očekivanje da zemlje članice EU, koje ne priznaju nezavisnost Kosova, promijeniti svoje stavove.
"Mora doći do ujednačenog stava u EU, i kada je riječ o zemaljama članicama koje nisu priznale nezavisnost Kosova. Ako su članice EU uspjele da postignu jedinstven stav oko agresije Rusije na Ukrajinu, još lakše je da se dogovore o odnosima Kosova i Srbije. Ako Srbija ima obavezu da ne ometa članstvo Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji, nema razloga da bilo koja od pet zemalja EU ne podrži Kosovo, na primjer u članstvu u Savjetu Evrope, ili u procesu EU integracija", rekao je Bisljimi.
Premijer Kosova Aljbin Kurti i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić su se 27. februara u Briselu usaglasili oko evropskog prijedloga za normalizaciju odnosa, a kako je saopšteno iz Evropske unije, sada slijedi izrada plana implementacije.
Ovaj prijedlog podržavaju zapadne zemlje, a predviđa rješavanje nesuglasica između dvije strane.
Sastoji se od jedanaest tačaka i u njemu se međusobno priznanje ne pominje eksplicitno, ali se u članu dva navodi da strane moraju poštovati nezavisnost, autonomiju i teritorijalni integritet, pravo na samoopredjeljenje, zaštitu ljudskih prava i nediskriminaciju.
Predviđen je poseban aranžman za srpsku zajednicu na Kosovu, garancije za Srpsku pravoslavnu crkvu, te priznavanje državih simbola, carinskih pečata, registarskih tablica, diploma.
EU je saopštila da su strane izrazile spremnost da se ovaj prijedlog implementira na terenu, te je najavljena posrednička ili šatl diplomatija u narednom periodu.
U tom kontekstu je najavljen još jedan sastanak Kurtija i Vučića 18. marta na Ohridu u Sjevernoj Makedoniji, kada bi dvojica lidera trebalo da razgovaraju o implementaciji evropskog prijedloga.