Politika

SPC će tražiti od vlasti da ne uklanjaju crkvu na Rumiji

Izvor

Episkopski savjet je na današnjoj sjednici u Podgorici ocijenio da se poslednjih dana u Crnoj Gori "vodi nova medijska hajka" i "zloupotrebljavaju vjerska osjećanja vjernika pravoslavne vjeroispovesti povodom obnovljene crkve Svete Trojice na Rumiji".

Mitropolija crnogorsko-primorska Srpske pravoslavne crkve (SPC) postavila je 2005. godine limenu crkvu na Rumiji iznad Bara na mjestu gdje su se, po tradiciji, okupljali predstavnici tri vjerske zajednice, što je doživljeno kao narušavanje međuvjerskog sklada.

Ministarstvo uređenja prostora je još 2005. godine naložilo uklanjanje limene crkve, što do danas nije učinjeno, a Mitropolija je uložila žalbu na tu odluku ministarstva.

Pitanje crkve na Rumiji aktuelizovano je poslednjih dana pozivom predsjednika crnogorske skupštine Ranka Krivokapića da ministar uređenja prostora Branimir Gvozdenović podnese ostavku, ako nije u stanju da ukloni crkvu.

Gvozdenović mu je odgovorio da bi uklanjanje crkve bilo "ishitreno", jer ona ima neke "problemske specifičnosti". Episkopski savjet  je naveo da se crkva na Rumiji nalazi "izvan prostornih planskih dokumenata i izvan zatišenih zona nacionalnog parka".

Neće hidrocentrale na Morači: Episkopski savjet je na sjednici ocijenio i da bi gradnja hidroelektrana na rijeci Morači "ugrozila drevni nemanjićki manastir", zbog čega je za 25. mart zakazan stručni skup sa čijim će zaključcima upoznati crnogorsku vlast, investitore i međunarodnu javnost.

Izražena je i zabrinutost što episkop Mileševski Filaret nije mogao da prisustvuje sjednici Savjeta, jer mu je "još uvek ograničena sloboda kretanja u Crnoj Gori".

"Očekujemo od Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore (MUP) da u najskorije vrijeme episkopu Filaretu omogući punu slobodu kretanja pod istim uslovoma kao i ostalim slobodnim građanima", zaključuje se u saopštenju.Crnogorske vlasti zabranile su u julu 2007. ulazak u Crnu Goru, na osnovu zahtjeva Haškog tribunala da vlasti preduzmu mere prema osobama koje su pomagale skrivanje haških bjegunaca i opstruiraju rad tribunala.

Portal Analitika