Vladika bački Irinej je rekao da posebno uznemiruje eskalacija progona protiv Orhridske ariepiskopije „što se ogleda ne samo u kazni zatvora koju već izdržava vladika Jovan Vraniškovski nego i u juče izvršenim novim hapšenjima, čak, i rodbine pojedinih velikodostojnika“.
On je rekao novinarima u Patrijaršiji da je o svemu tome Sabor SPC izdao poseban apel domaćoj i međunarodnoj javnosti i svim činiocima koji se bave zaštitom ljudskih prava i sloboda izrazivši nadu da će se „makedonske vlasti urazumiti“.
„Nadamo se da će se vlasti Makedonije ipak urazumiti, ne toliko zbog naših protesta jer znamo iz iskustva koliko oni ozbiljno uzimaju u razmatranje naše apele i proteste, nego zbog toga što se stanje korumpiranog sudstva i policijski uticaj u njemu ne mogu sakriti od međunarodne zajednice“, rekao je on.
Irinej je konstatatovao da to prikrivanje nije bilo moguće ostvariti ni u Srbiji, pogotovo kada je bilo prodrlo u sve pore uz napomenu da ne govori sa aspekta političke analize „već osnovnog interesa da crkva živi slobodno i nesmetano bilo gdje na svijetu”.
Sabor SPC apelovao je na predstavnike svih demokratskih država, OEBS-a i institucija i organizacija za zaštitu ljudskih prava i vjerskih slobada „da pruže svaki vid pomoći i podrške kako bi se progon protiv arhiepiskopa Jovana i svih pritvorenih igumana, monaha i monahinja što prije prekinuo“.
Time bi, navodi se u apelu, konačno bio spriječen pogrom vjerskih sloboda koje državne vlasti u Makedoniji sprovode nad pripadnicima pravoslavne Ohridske arhiepiskopije.
Šestorici saradnika vladike Ohridske arhiepiskopije SPC, Jovana Vraniškovskog, osumnjičenih za krivično djelo pranje novca, izrečena je mjera pritvora, a trinaestorici su oduzete putne isprave nakon saslušanja kod istražnog sudije, saopštio je prethodno skopski sud.
Petoro od šest osumnjičenih kojima je nakon jučerašnjeg saslušanja izrečena mjera pritvora su nedostupni policiji, a pod istragom je i Udruženje za unaprjeđenje građanskih i vjerskih sloboda „Anastasija“ iz Nižepole koju su formirali sljedbenici Vraniškovskog.
Sabor SPC u apelu navodi i da su „jake policijske snage juče organizovano i nasilno ušle u više domova pripadnika Ohridske arhiepiskopije“.
U Štipu je policija tražila episkopa bregaliničkog Marka „i budući da ga nije pronašla, uhapsila je monahinju Pelegiju“.
Policija je u Skoplju ušla u manstir Uspenja presvete Bogorodice, tražeći episkopa Davida „a kako ga nijesu pronašli, uhapsili su igumaniju manastira, monahinju Kiranu“.
„Policajci su se brutalno ponašali prema monahinjama - nasilno su im istrgli iz ruku mobilne telefone i uz njihovo maltretiranje, izvršili su detaljan pretres manastira snimajući sve video kamerom“, navodi Sabor SPC.
U manastiru Svetog Jovana Zlatoustog u Bitolju policija je trazila nastojnicu manastira - monahinju Olimpijadu, „a kako je nijesu našli, ponašali su se grubo i maltretirali ostale monahinje“.
Policija je ušla u manastir Uspenja presvete Bogorodice u Prilepu i uhapsila jeromonaha Mojseja, navodi Sabor SPC, dodavši da je policija u svim tim manastirima zaplijenila sve kompjutere „i drugu materijalnu imovinu“.
Dodaje se, da je policija to radila zbog navodne utaje poreza, a da je „lišila slobode najužu rodbinu episkopa kao i ostale vjernike Ohridske arhiepiskopije“.
Foto: vazdan.com